بمب الکترومغناطیس EMP چیست؟

بمب الکترومغناطیس که به اختصار (ای ام پی) نامیده میشود نوعی بمب است که مستقیما تلفات جانی ندارد و بعد از انفجار یک پالس الکتریکی عظیم ایجاد میکند.

این پالس تمام دستگاه‌های الکترونیکی مجاور خود را از کار می اندازد.

اگر شما مقدار زیادی سیم لاکی را دور میله ای فلزی بپیچید و دو سر سیم را به باتری قدرتمندی متصل کنید یک آهنربای الکتریکی ساخته اید، حال اگر این آهنربا را در حالت خاموش نزدیک رادیو کنید و آنرا متصل به یک باتری قوی کنید، در لحظه ای که به باتری وصل میشود یک پارازیت روی رادیو میافتد، این طرح اولیه و نمونه ساده ای از بمب الکترومغناطیسی است.

در نمونه های جدید بمب های الکترومغناطیس را طوری میسازند که در هوا منفجر شده تمام آنتن ها و تجهیزات مخابراتی را از کار بیاندازند.

در این نمونه ها از واکنش های هسته ای و دستکاری الکترون ها استفاده میشود.

همانطور که میدانید جامعه امروز به برق و ارتباط بی‌سیم وابسته است، بنابراین بمب الکترومغناطیسی میتواند یک جامعه را کاملا فلج کند.

امروزه با توجه به تأثیرات این نوع بمب‌ها ارتش‌های جهان علاقه زیادی برای به خدمت گرفتن این دسته از بمب‌ها را نشان می‌دهند، زیرا با این بمب‌ها می‌شود از کشته شدن افراد زیادی جلوگیری کرد یا اینکه می‌شود از خرابی‌های گسترده اجتناب ورزید ولی نتیجه استفاده از این بمب‌ها شگفت‌انگیز خواهد بود زیرا با استفاده از این نوع بمب‌ها می‌شود یک ارتش بزرگ و مجهز را 200 سال به عقب راند و درنتیجه تمام امکانات تهاجمی و دفاعی آن‌ها را از کار انداخت.

جالب است بدانید امروزه ارتش‌های قدرتمند جهان در برابر بمب های الکترومغناطیسی آسیب پذیر هستند و هنوز راهکار کاملا مناسبی برای دفع این حملات نیافته‌اند.

در فیلم ماتریکس از بمب های الکترومغناطیس برای از بین بردن ربات‌ها استفاده میکردند و سیستم دفاعی سفینه آنها محسوب میشد.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید