خبر جدید در مورد ارز لونا | آینده ارز دیجیتال چگونه است؟

آخرین اخبار ارز لونا

در این مقاله برای شما از سایت‌های معتبر جهانی، چندخبر و مطلب مهم را درمورد رمزارز لونا ترجمه کرده‌ام و نظر خودم را نیز در مورد آن گفته‌ام. همچنین درمورد آینده ارزهای دیجیتال، مزایا و معایب آنها صحبت کرده‌ام.

لونا با نماد اختصاری LUNA یک ارز دیجیتال است که اخیرا به خاطر سقوط 99.99 درصدی خبرساز شد. این اتفاق عملا سرمایه داران آن را به خاک سیاه نشاند.

ایرادهای ارزهای دیجیتال و آینده آنها

در مورد ارزهای دیجیتال افراد زیادی هشدار داده‌اند. حتی آنهایی که مثل اتریوم و کاردانو، تیم قابل اطمینان‌تر و برنامه‌های موفق‌تری دارند، باز هم تضمینی برای عدم شکست آنها وجود ندارد.

خیلی از افراد فکر می‌کنند که پول و ارز فیات از بین رفته و ارزهای دیجیتال جایگزین آن خواهند شد.

این اتفاق بسیار بعید به نظر میرسد چون چند مشکل در خصوص ارزهای دیجیتال وجود دارد.

با اینکه این ارزها مزایایی دارند و برخی اشکالات پول را برطرف میکنند اما عیب‌های بزرگی هم دارند. مثلا غیر قابل ردیابی بودن بسیاری از آنها باعث شده در کارهای خلاف و پولشویی مورد استفاده قرار بگیرند، بنابراین دولت و قانون با این موضوع، مشکل اساسی دارد.

دومین ایراد آن این است که به خودی خود ارزشمند نیستند، به قول وارن بافت، ارزش بیت کوین به خریدار بعدی آن مربوط است. یعنی اگر کسی خریدار نباشد، بیت کوین صفر دلار خواهد شد. چون مانند طلا یا الماس به خودی خود ارزشمند نیست و مانند چوب یا سنگ به تنهایی قابل تبدیل به چیز باارزشی هم نیست. از آن کالا یا چیزی نمیتوان درست کرد.

شاید بگویید اسکناس هم همینطور است. اما اسکناس یک قرارداد است که دولت از آن حمایت میکند. با اینکه بانک‌های جهان عملا ورشکسته هستند و بیشتر از پشتوانه‌ای که دارند پول چاپ کرده‌اند اما بانک‌ها هیچوقت مانند سازندگان لونا، سرمایه شما را به باد نمی‌دهند. دولت هرطور که شده تا زمانی که سقوط نکرده است، پاسخگوی پولی که در بانک معتبر قرار داده‌اید هست.

فرض کنید من تعدادی کاغذ امضا کنم و بگویم که هرکدام صدمیلیون تومان ارزش دارند، اگر مردم به یکباره از این حرف استقبال کنند، بازاری برای خرید و فروش کاغذی که من درست کرده‌ام شکل میگیرد و شاید خیلی‌ها سود خوبی از آن کنند، و همینطور حاضر شوند با قیمت‌های بالاتری آن را بخرند، اما همه آنها فقط با این امید خرید کرده‌اند که گرانتر بفروشند. چون در غیر اینصورت این کاغذ ارزشی ندارد. دقیقا ارزهای دیجیتال نیز همین مشکل را دارند و فقط با عرضه و تقاضا قیمتشان بالا و پایین میشود.

اگر ایلان ماسک بگوید فلان ارز را بخرید، فورا قیمتش بسیار زیاد میشود! اما اگر خریداری نباشد، بی‌ارزش میشوند. همانند یک شبکه اجتماعی که دیگر کسی از آن استفاده نکند، در اینصورت به خودی خود ارزشی نخواهد داشت.

اما اگر استقبال مردم از ارزهای دیجیتال روز به روز بیشتر شود و کشورهای مختلف آن را قانونی کنند چه؟

اگر واقع بینانه به قضیه نگاه کنیم، رمزارزها اوضاع خوبی ندارند، هر روز انواع و اقسام آنها وارد بازار میشود. شبیه این است که شما سردرد داشته باشید و میلیاردها مدل قرص مسکن در بازار وجود داشته باشد به این امید که بازار را بگیرند و به فروش بالا دست پیدا کنند.

هر روز آنقدر ارز جدید می‌آید که به نظر میرسد برای نام گذاری ارزها، اسم کم آمده است!

ایده اولیه خوب بوده اما اکنون تعداد زیاد آنها قابل توجیه نیست.

در نهایت به عقیده من، دولت‌ها رمزارز رسمی خودشان را وارد بازار میکنند و از مزایای یک ارز دیجیتال بهره مند میشوند، ضمن اینکه قانونی و قابل ردیابی هم باشد.

مثلا دلار دیجیتالی یا ریال دیجیتالی و غیره.

اما نه امریکا و نه هیچ کشور دیگری پول رایج را بیت کوین نمیکند، چون علاوه براینکه (به راحتی) قابل ردیابی نیست، باعث تورم هم میشود و سازنده آن هم مشخص نیست.

اگر حداقل سازنده بیت کوین یک کمپانی درست و حسابی بود، اعتماد بیشتری نسبت به آن میشد داشت. هرچند که ماهیت خود بیت کوین ایرادهایی دارد. مثلا: موجودی کم آن، باعث قیمت بالای آن شده است درنتیجه برای اینکه کل مردم یک کشور بخواهند از آن به عنوان پول رایج استفاده کنند با مشکل مواجه است.

رمزارزهای دیگر مانند: دوج کوین یا شیبا وقتی یکهو فقط به علت تقاضا، چندصد درصد رشد میکنند، درواقع به اقتصاد کشور لطمه اساسی وارد می‌کنند، کسی که تا دیروز پول خرید یک کفش را نداشت، امروز یک بنز آخرین مدل میخرد! پول از کجا آمده است؟! از هیچ! شبیه چاپ پول است و انگار برای او پول چاپ کرده‌اند.

درواقع پول باید در جریان باشد و براساس کار به افراد تعلق بگیرد، در غیر اینصورت باعث تورم میشود.

درنتیجه دولت‌ها جلوی چنین چیزی را خواهند گرفت.

مشکل دیگر این است که وقتی لونا یا دوج کوین 500 درصد سود داده است، مگر مردم دیوانه هستند سهام تسلا یا هوندا را بخرند؟!

وقتی سونی در ضرر است، روی چه حسابی دارندگان دوج کوین باید در یک شب هزار درصد سود کنند؟!

این باعث میشود که دیگر کسی سهام کارخانه‌های بزرگ را نخرد و آنها متضرر شوند. پس از این طریق هم به اقتصاد کشورهای بزرگ لطمه میزند.

تصور کنید کارخانه‌ای در چین، ایران یا امریکا پیچ و مهره میسازد. مگر سر هر پیچ چقدر سود میکند؟ بهتر نیست کل دستگاه‌ها و زمین کارخانه را بفروشد و کارگران را اخراج کند و بعد کل سرمایه را ارز دیجیتال بخرد؟!

وقتی افراد عادی جامعه با سرمایه کم، کار کردن در ارز دیجیتال را به کارهای دیگر ترجیح میدهند، آنوقت برای کارخانه‌های بزرگ هم باید اینطور باشد.

درنتیجه اینکه یک چیزی که مجازی هم هست و به خودی خود ارزشمند نیست، بخواهد هزار درصد سود بدهد، علاوه بر اینکه باعث تورم میشود، چرخ‌های تولید و اقتصاد کشورها را هم از حرکت بازمیدارد.

در کنار مشکلات و باگ‌های قانونی آن، این موارد باعث میشوند که به عقیده من، ارزهای دیجیتال هیچگاه جای دلار و پول‌های رسمی کشورها را نگیرند.

در نهایت به نظر من سیستم پولی کشورها با مزایایی که ارزهای دیجیتال دارند ادغام خواهند شد اما توسط دولت مدیریت خواهد شد.

حتی کسانی که مخالف سیاست‌های پولی دولت‌ها هستند، اما در نهایت اکثر آنها، سودی که از ارزهای دیجیتال بدست می‌آورند را صرف خرید خانه، ماشین، طلا و چیزهای دیگر میکنند، آنها هم اعتماد کافی به این ارزها را ندارند، چون واقعا کسی آن را برایتان تضمین نمیکند.

خیلی‌ها از اینکه پول رایج به خوبی بین مردم توزیع نشده است ناراضی هستند و می‌گویند رمزارزها باعث عدالت شده و ثروتمندان را به زیر میکشد و این حرفا! اما جالب است بدانید این موضوع در رمزارزها بسیار بیشتر است. توزیع آن در میان دارندگان به قدری نامتوازن است که نمی‌توان جایگزینی آن با دلار یا پولی دیگر را به این راحتی‌ تصور کرد.

نهنگ‌ها در رمزارزها نماد بی‌عدالتی هستند.

یک مشکل دیگر هم ارزهای دیجیتال دارند. ببینید ایران حدودا در ده سال اخیر ارزش پولش بسیار کم شد، و این اوضاع اقتصادی مردم را بد کرد و بسیاری از افراد را ناراضی کرد، کم و بیش در کشورهای زیادی این اتفاق افتاده است اما دقت کنید که ده سال طول کشید تا ارزش پول ما کم شد و چقدر به ما فشار آمد؟ حالا تصور کنید حداقل ده برابر این کاهش ارزش پول را یک ارز مانند دوج در یک روز تجربه میکند!

آیا دولت رمز ارز را جایگزین پول میکند؟ آیا دولتی اجازه میدهد یک ارز دیجیتال به پول رایج در کشورش تبدیل شود؟ که یک شبه تورم بسیار شدید یا کاهش ارزش آن اتفاق بیافتد؟ هرگز چنین اجازه‌ای نخواهد داد.

و اگر بخواهد یک استیبل کوین را به عنوان ارز رایج قبول کند، خب ترجیح میدهد ارز خودش را بسازد و اکثر مردم هم اگر قرار است استیبل کوین داشته باشند و استفاده کنند که رشد خاصی هم نکند، پس ترجیح خواهند داد همان ارز رسمی دولتی را استفاده کنند که تضمین بیشتری هم دارد.

آینده لونا

به عقیده من ارزهایی که تیم مشخص، برنامه مشخص و هدفمندتری دارند و توسط عده بیشتری پذیرفته شده‌اند، برای سرمایه گذاری مناسب‌ترند اما گاهی باید ریسک کرد.

البته ریسک باید عاقلانه هم باشد. ما ایرانیان ضرب المثل جالبی داریم که میگوید:

مردی در کنار دریا در حال ریختن ماست داخل آب دریا بود. شخصی به او رسید و گفت چه میکنی؟

گفت ماست در آب دریا میریزم تا دوغ درست کنم. شخص گفت: با این ماست که نمیتوان این حجم از آب را تبدیل به دوغ کرد. مرد گفت: بله میدانم، ولی تصور کن اگر بشود چه میشود!

پس دقت داشته باشید که نمی‌توان زیادی هم خوشبین بود. واقع بینی گاهی واقعا لازم است و مثبت اندیشی و ریسک پذیری نمی‌تواند راه به جایی ببرد.

از طرفی گاهی یک کاری واقعا غیرممکن نیست اما احتمال موفقیتش کم است. به همین خاطر بسیاری از افراد از انجام آن وحشت دارند.

ایلان ماسک یکی از افرادی است که به ریسک کردن معروف است و با اینکه گاهی هم شکست خورده است اما قطعا ریسک پذیری زیاد او، باعث موفقیت‌های زیادی هم شده است.

به گفته خودش: زمانی که برای اولین بار وارد صنعت خودروسازی شدیم، مانند بچه‌هایی بودیم که پا در کفش بزرگترها کرده بودند و هیچ امیدی به موفقیت ما نبود اما از تمام غول‌های خودروسازی جهانی جلو زدیم!

اکنون لونا قیمت بسیار ناچیزی دارد، کمتر از 10 تومان یا 100 ریال، در صورتی که روزی 100 دلار بوده است!

طبق بررسی‌ها و تحلیل‌ها ، امکان ندارد که این ارز دوباره به بالای یک دلار برسد، حتی یک دلار هم چیزی در حد معجزه نیاز دارد.

اما چون اکنون قیمت ناچیزی دارد، به عقیده من، اگر کمتر از 500 هزارتومان، از آن خریداری کنید، اشکالی ندارد البته به شرطی که به این پول نیازی نداشته باشید و بتوانید قید آن را بزنید، فرض کنید نهایتا 500 هزار تومان از دست داده‌اید.

اگر سرمایه شما صفر شد، مسئولیت آن با شماست. برای همین مبالغ بالا به هیچ وجه لونا نخرید چون احتمال نجات این ارز کمتر از یک درصد است.

ولی اگر روزی این ارز تاحدودی نجات پیدا کند، حتی اگر یک دهم دلار هم بشود، شما سود بسیار خوبی خواهید کرد.

خب اکنون دو محتوای ترجمه شده از منابع معتبر خارجی درمورد آینده لونا را میخوانیم البته باز هم هشدار میدهم که خواندن مطلب زیر باعث نشود که ریسک کنید و پول زیادی را صرف آن کنید.

دقت کنید که من به انگلیسی درمورد نجات لونا یا بهبود لونا سرچ نکردم، بلکه فقط درمورد آینده لونا سرچ کردم و با این مطالب در صفحه اول گوگل برخورد کردم!

لونا بخریم یا نخریم

از سایت investorplace.com درباره لونا

اکنون ایمان به ترا Terra دشوار است. افرادی که آن را خریداری کرده بوده‌اند به یک معجزه نیاز دارند.

آیا قیمت لونا برمیگردد؟

به نظر می رسد که Do Kwon، بنیانگذار شبکه Terra، اینطور فکر می‌کند. او سعی در آرام کردن سرمایه گذاران داشته است.

او سه طرح برای احیای لونا در ذهن دارد.

مرحله نخست، یک توکن سوزی بزرگ شامل بیش از 371 میلیون UST است.

مرحله بعدی کل UST باقیمانده در استخر جامعه Terra سوزانده خواهد شد.

مرحله سوم شامل سرمایه گذاری 240 میلیون عدد LUNA برای تثبیت حاکمیت و جلوگیری از به دست گرفتن کنترل توسط نهنگ‌ها بر شبکه است.

علاوه بر این، آنها به طور موقت بلاک چین را به طور کامل متوقف کردند و تمام تراکنش‌های تسویه نشده را مسدود کردند.

آیا لونا احیا میشود؟ خیلی‌ها شک دارند. به نظر می‌رسد که بیشتر صحبت‌ها در مورد آن کاملاً منفی است، زیرا بسیاری از سرمایه گذاران پروژه را مرده می‌دانند.

آنها به سرمایه گذاران توصیه می‌کنند که از LUNA دوری کنند، حتی با هزینه بسیار کم آن.

از سایت forbes.com درباره آینده لونا

Terra به جامعه‌ای نیاز دارد تا به رشد خود ادامه دهد و فضای بلاک خود را دوباره ارزشمند کند.

تنها راه برای انجام این کار این است که دارندگان آن، همچنان به آن پایبند باشند. لونا در این شرایط و وضعیت فعلی، زنده نخواهد ماند.

کوون در ادامه پیام توییتری خود گفت که از فروپاشی لونا و UST «دلشکسته» است، اما گفت مطمئن است که جامعه درباره بهترین مسیر رو به جلو برای خودش اجماع ایجاد خواهد کرد و راهی برای صعود دوباره پیدا خواهد کرد.

سایرین در جامعه کریپتو نیز پیشنهاد کرده‌اند که این پروژه همچنان می‌تواند با وجود چانگ پنگ ژائو، مدیر اجرایی بایننس، که اغلب به عنوان CZ شناخته می‌شود، ادامه پیدا کند و گفتند که “پیشرفتی” حاصل شده است. خود ژائو سرمایه سنگینی را به لونا اختصاص داده بود.

منبع: ذهن آموز

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x