آشنایی با انواع باورها در مورد خدا و جهان – از جهانِ باستان تا به امروز

در این ویدیو ریشه تاریخی باورهای مختلف گفته شده است. شاید اسامی مختلفی شنیده باشید مثل دئیسم، هندوئیسم، بودیسم، پنتئیزم و غیره. اما ندونید که این اسامی به چه نوع باورهایی اشاره دارن. تاریخ بشری نشون داده که قبلا بشر برای توجیه وقایع طبیعی که دلیل واقعیش رو نمیدونست خدایی رو در نظر میگرفت مثل خدای باران یا صاعقه. بعد کم کم تمدن ها به سمت یکتاپرستی رفتن و فهمیدن که خدای واحد منطقی تر از خدای چندگانه هستش. حتی هندوئیسم هم که چندخداییه اما یک خدا رو بالاتر از بقیه میدونن و معتقدن انسان کم کم با تناسخ های مختلف به یک خدا میرسه. پس در واقع اونا هم فهمیدن که نمیشه جهان چندین حقیقت متفاوت و مجزا داشته باشه و یک خدایی منطقی تره.

احتمالا زرتشت اولین آیینی بود که به یکتاپرستی واقعی بسیار نزدیک شده بود. با اینکه در این آیین در واقع دوخدا وجود داره و خدای شر قدرتی برابر با خدای نیک داره و توسط خدای نیک خلق نشده، اما یکتاپرستی محسوب میشه چون خدای شر پرستیده نمیشه و میشه گفت اولین آیینی بود که از چندخدایی به یکتاپرستی بسیار نزدیک شده بود.

سایر مکاتب و باورها مثل پنتئیزم و عرفان مولانا هم در این ویدیو توضیح داده شدند. اگه به مباحث فلسفی و متافیزیکی آشنایی ندارید ممکنه مبحث براتون کمی سنگین باشه، البته تا حد امکان سعی شده به شیوه قابل فهم و زبانی ساده توضیحات ارائه بشن.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید