اولین اپرا را چه کسی نوشت؟

آیا از برنامه های «وسترن» در تلویزیون خوشتان می آید؟ آنها را مطمئنا” میلیونها نفر از مردم دوست دارند. با وجود این آیا فکر می کنید کسی باشد که یک نمایشنامه ی وسترن را سالهای متمادی بهمان شکل ببیند و لذت ببرد؟ البته نه، ولی نوعی نمایش وجود دارد که مردم از تکرار آن باز لذت می برند! آنان داستان نمایش را بلدند و حتی اغلب جمله ها را حفظ اند، ولی با وجود این اشتیاق دارند که سالها نمایش آن را مکررا” ببینند! این نوع نمایشنامه را اپرا می نامند.

شاید اپرا به این علت، این همه محبوبیت یافته است که هم گوش و هم چشم از آن لذت می برد. اپرا نمایشنامه ایست که در آن به جای صحبت کردن مطالب را با آواز بیان می کنند.

علاوه بر قسمت های اصلی که به توسط «سلویست ها» انجام می شود، معمولا” یک دسته ی «کر» هم وجود دارد. ارکستر در آغاز اپرا و قبل از هر پرده ای می نوازد و به هنگام بازی خوانندگان نیز با آنان همراهی می نمایند. موزیک شروع اپرا را پیش درآمد یا «اوورتور» یا «پرلود» می نامند.

دو نوع «سلو» در اپرا وجود دارد: «آریا» که شبیه به آوازی طولانی می باشد و «رسیتاتیو» تقریبا” شبیه به از بر خواندن به همراهی موزیک می باشد. کلمات کامل اپرا را «لیبرتو» می نامند و موزیک کامل آن معروف به «اسکر» میباشد. در بسیاری از اپراها، بالت ها به داستان اضافه می شود.

محققین در این نکته متفقند که شروع اپرا از تاریخ سال 1600 بوده است. در آن موقع یک مصنف ایتالیایی، به نام «ژاکوپ پری» اپرای «اوریدیس» را تصنیف کرد، که در مراسم ازدواج هانری چهارم پادشاه فرانسه به معرض نمایش گذاشته شد. بنابراین ملاحظه می کنید که اپرا بیش از 300 سال است که به عنوان سرگرمی و مشغولیات در بین مردم رواج داشته است.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 6

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x