حدس عجیب یوری گلر در چالش یک میلیون دلاری کریس آنجل

آیا یوری گلر توانایی ماورایی خودش را به کریس آنجل ثابت کرد؟

در سال 2007 یک شوی تلویزیونی سریالی به نام پدیده برگزار میشد که در جستجوی فردی با قدرت های ماورالطبیعه بودند. مجریان این برنامه یوری گلر و کریس آنجل بودند.

یوری گلر معتقد به فرازمینی ها و معتقد به متافیزیک است و خودش را دارای قدرتهای ماورایی میداند. او در چالش یک میلیون دلاری جیمز رندی پیروز نشد و پنتاگون پس از تحقیق روی او اعلام کرد که کارهایش تماما حقه است و یک شیاد بی نظیر است.

همچنین جیمز رندی توانست تمام اجراهای گلر را از طریق حقه تکرار کند. اما قبل از افشاگری های جیمز رندی و پنتاگون، بسیاری از محققین و دانشمندان و حتی سازمان اطلاعات مرکزی امریکا موسوم به CIA او را تایید کرده بودند.

آنها بعد از اینکه گلر را به اجبار به مرکز تحقیقاتی خود بردند به دولت اعلام کردند که او توانسته است به طور قابل قبول و منصفانه ای توانایی های ماورایی خود را ثابت کند. این گزارش سالها بعد، وقتی بخشی از گزارشات سی آی ای از حالت محرمانه خارج شد و منتشر شد، به دست رسانه ها افتاد.

قبلا دولت امریکا از گلر برای مواردی خاص کمک گرفته است. یوری گلر در نشست ژنو در سال ۱۹۸۷ برای کاهش زرادخانه های هسته ای همراه با مقامات امریکایی بود تا با کمک قدرت تله پاتی اش روی مقامات شوروی تاثیر بگذارد.

یوری گلر در نشست ژنو

در نهایت آنچه امریکا میخواست اتفاق افتاد و شوروی معاهده مذکور را امضا کرد. بنابراین نقد کردن گلر کاری مشکل است و به راحتی نمیتوان او را رد یا تایید کرد.

اما کریس انجل نقطه مقابل گلر است. اگرچه نمایش های بی نظیری را اجرا کرده است و حتی در گذشته وانمود میکرد که قدرت های خاصی دارد اما در مصاحبه های متعددی گفته است که هیچ کسی با توانایی های ماورالطبیعه وجود ندارد.

قبل از شروع این برنامه در مصاحبه ای گفت: تا جایی که من میدانم هیچ کسی نمیتواند واقعا کاری فراطبیعی انجام بدهد یا با مردگان صحبت کند. همه اینها حقه است، من شعبده بازانی که خود را دارای قدرت ماورایی معرفی میکنند، تحمل نخواهم کرد و هر کسی که در این برنامه بخواهد چنین ادعایی کند، فورا دست او را رو خواهم کرد.

حالا این دو باهم داور این برنامه بودند. اما پشت نقاب لبخند و خوش و بش با یکدیگر، اختلاف عقیده اساسی وجود داشت.

در ویژه برنامه جشن هالووین در 31 اکتبر 2007، فردی به نام جیم کالاهان، که خودش را پارانورمالیست و مدیوم معرفی میکرد، در این برنامه شرکت کرد و با روح یک فرد مرده ارتباط برقرار کرد. سپس مدعی شد که با کمک آن روح توانسته است از محتویات داخل یک جعبه قفل شده، باخبر شود.

جیم کالاهان

نمایش عالی بود، گلر اجرا را زیبا و تاثیر گذار توصیف کرد. اما کریس آنجل اجرای کالاهان را نوعی حقه بازی دانست و گفت با وجود تمام چیزهایی که در مورد روح و انرژی گفتی اما اگر الان بتوانی بگویی در این پاکت مهر و موم شده که در دست من هست، چه چیزی نوشته شده، از ثروت شخصی خودم یک میلیون دلار به تو میدهم.

جیم کالاهان برآشفته شد و گفت من نیازی به تایید تو ندارم، تو یک فرد بی اعتقاد متعصب هستی.

کریس انجل همچنان با عصبانیت تکرار میکرد بگو چه چیزی داخل پاکت نوشته ام و کالاهان هم حرف هایش را تکرار میکرد و از پاسخ طفره میرفت. گلر هم سعی داشت کریس را آرام کند و میگفت خودت را کنترل کن کریس.

مسابقه پدیده 2007

 درگیری آن دو باعث شد کالاهان را از صحنه اجرا، خارج کنند.

کریس پاکت را در مکان بخصوصی در صحنه اجرا قرار داد و گفت هرکسی که ادعای توانایی های ماورایی دارد کافیست بگوید چه چیزی در پاکت نوشته شده و یک میلیون دلار برنده شود. او گفت پدر من فوت کرده است و حالا کسانی مدعی هستند که با مردگان ارتباط برقرار میکنند، آنها با احساسات امثال من بازی کرده و از این راه پول بدست می آورند. این کار غیر قابل تحمل است.

در هفته بعد تصمیم گرفت پاکت را باز کند و محتویات آن را افشا کند اما قبل از آن طعنه ای هم به یوری گلر زد و گفت با تمام احترامات، اما شاید یوری بخواهد از قدرت خود استفاده کند و بگوید چه چیزی داخل این پاکت نوشته شده است؟ آیا میتونی این کارو کنی؟ یک میلیون دلار جایزه در انتظار توست.

گلر گفت: کریس ، ما یک روز اختلاف در تولد داریم.  من 20 دسامبر به دنیا اومدم و تو 19 دسامبر، یک روز اختلاف. اما سالهای زیادی بین ما وجود داره، 40 سال موفقیت من. وقتی من قاشق خم میکردم، تو یک ساله بودی. کریس انجل در اینجا حرف های گلر را قطع کرد و گفت: حدس میزنم پاسخت نه هستش. و  بعد شروع کرد به باز کردن پاکت.

اما کمی دستپاچه شد انگار به نوعی دچار استرس شد.

یوری گلر و کریس انجل

وقتی پاکت را باز کرد، عدد 911 که یادآور حادثه یازده سپتامبر است روی کاغذ نوشته شده بود. کریس گفت: اگر کسی قدرت پیشگویی آینده را داشت، قبل از اینکه این اتفاق رخ بدهد خیلی واضح و آشکار آن را اعلام میکرد و جان هزاران نفر را نجات میداد.

بعد از این برنامه، طرفداران گلر گفتند که او به عدد 1 و 19 اشاره کرده بود یعنی همان 911 و بی دلیل آن حرفها را نزده است، در واقع چیزی گفت که هم درسی برای کریس بود و هم حاوی پیشگویی. از طرفی مخالفان او میگویند که اگر واقعا گلر میدانست که داخل پاکت چه چیزی نوشته شده چرا بدون هیچ مقدمه و توضیحی فورا آن را نگفت؟

به هرحال کریس آنجل یک میلیون دلار را به گلر نداد.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید