در رفتگی، پیچ خوردگی، کوفتگی چیستند؟

در فوتبال اگر بازی به خشونت گراید، و یا اگر شما در دعوایی درگیر شده باشید، ممکن است یکی از این سه چیز نصیبتان شود:

در رفتگی _ پیچ خوردگی _ کوفتگی

اکنون ببینیم اینها چرا و چگونه روی می دهند:

در رفتگی آسیبی است که بر مفصل مانند زانو، مچ و قوزک پا وارد می شود. بر اثر این آسیب، بست مفصل کشیده و یا پاره می شود. علت این حادثه، فشار ضربه بر مفصل یا کشاندن و پیچاندن آن است.

علایم دررفتگی، ورمی است که بسرعت بر روی مفصل پدیدار می شود. با چنین مفصلی دیگر نمی توان کاری انجام داد، مگر آنکه توأم با درد فزاینده باشد.

دیگر از علایم آن تغییر رنگ پوست در موضع دررفتگی است.

مفصل آسیب دیده را نباید به کار انداخت؛ چون امکان دارد شکسته باشد. گاهی درمان دررفتگی بیش از یک شکستگی ساده ی استخوان طول می کشد.

پیچ خوردگی نوعی آسیب است که بر ماهیچه یا ماهیچه بند وارد می آید. «ماهیچه بند» «ماهیچه بند» همان است که در فارسی «زرد پی» نامیده می شود. علت پیچ خوردگی، فشار بیش از حد است که بر عضله وارد می آید؛ همانند برداشتن باری سنگین از جایی نامناسب و دشوار.

علامت «پیچ خوردگی» سفتی و احساس درد در موضع آسیب دیده است. نخستین کاری که انسان باید انجام دهد، استراحت است تا عضله های آسیب دیده خوب شوند. گاهی استفاده از حرارت و ماساژ ملایم نیز تسکین بخش است؛ چرا که گردش خون را تحریک می کند. همیشه موضع آسیب دیده را به طرف بالا ماساژ دهید. مالیدن الکل همراه با ماساژ ملایم از سفتی عضلات می کاهد.

کوفتگی یا ضرب دیدگی نیز از دیگر آسیب هایی است که بر بدن وارد می آید. بر اثر ضربه ای که به بدن می خورد، برخی از مویرگ های ضعیف پاره می شوند، و در نتیجه مقداری خون در بافت ها پخش می شود و به حالت راکد درمی آید. بر اثر چنین رویدادی موضع آسیب دیده درد می گیرد و پوست بدن در آن قسمت، رنگ طبیعی خود را از دست می دهد.

کمپرس سرد ممکن است جلوی تغییر رنگ پوست را بگیرد و از میزان تورم بکاهد و درد را آرامش بخشد.

معمولا” برای کوفتگی های کوچک، درمانی لازم نیست؛ اما اگر پوست پاره شده باشد، مانند هر زخم دیگری باید به درمان آن پرداخت.

با این همه، شاید بهترین پیشنهاد به شما این باشد که هنگام بازی مواظب باشید تا دچار دررفتگی مفصل، پیچ خوردگی عضله و یا کوفتگی آن نشوید.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 5

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید