راه غلبه بر افراد مغروری که از ما بالاتر هستند

از این لحظه به بعد تمامی آنهایی که پیش از این بر شما نفوذ داشتند و کلیه افرادی که تا دیروز سر تعظیم در برابرشان فرود می آوردید یا از آنها بیم داشتید، سوژه آزمایش ها و تجربیات شما خواهند شد.

از این به بعد این شما هستید که روی آنها تاثیر خواهید گذاشت.

قبل از هر چیز هر فردی را با همان حالت واقعی او در نظر بگیرید. تمامی نشان ها و مدال ها را از روی سینه او بردارید. این شخص متکبر با صدای قاطع که میتواند شاهزاده ای با لباس مجلل، دانشمندی معروف، سرمایه داری نامی، صاحب کارخانه ای معروف، بازرگانی میلیاردر، اسقفی با لباس باشکوه، مارشالی نظامی و … باشد در عالم خیال کاملا برهنه در نظر بگیرید. آن وقت متوجه میشوید که هیچ اثری از قدرت و زیبایی در او دیده نمیشود.

آیا در این حال تصور نمیکنید که آنها در مقایسه با قهرمانی جوان، یک پرستار یا کارگری ساده، کاملا حقیر و مفلوک هستند؟ حتما میپرسید ارزش اجتماعی آنها چه میشود؟

ما در صدد انکار این ارزش ها نیستیم، اما مطمئن باشید که ارزش اجتماعی تاثیر ناچیزی در عقیده شما خواهد داشت. آنچه شما را تحت تاثیر قرار داده است سرابی خیالی است که برای خود ساخته اید، یعنی عقیده ای که درباره سوژه مورد نظر در ذهن خود ساخته و پرداخته اید.

از این گذشته یک شخص برتر، کسی که در نهایت انسانیت بر دیگران برتری داشته باشد همیشه رفتاری ساده و متواضع دارد، سنجیده سخن میگوید، مودب و فهمیده است و پیرامون خود اشعه مانیتیسم شخصی دلپذیری می پراکند که مایه دلگرمی دیگران است.

بدین ترتیب او میتواند با اندکی از هارمونی شخصی و ذاتی خود با شما ارتباط برقرار کند.

روانشناسی آزموده و منطقی، که همیشه حقیقت را در نظر دارد، هرگز برای شناختن شخصیت یک فرد، به ظاهر او نگاه نمیکند و به اصطلاح گول ظاهر را نمیخورد. زیرا خوب میداند که در پس این ظاهر فریبنده، خصایصی وجود دارد که کاملا با خصوصیات ظاهری شخصی متفاوت است.

همه افراد در کنار صفات کم و بیش درخشان، حتما کمبودها و نقایصی دارند. با نگرش عمیق و تجزیه و تحلیلی صحیح از شخصیت افراد می توان به نقایص حیرت انگیزی در آنها پی برد. (وقتی شما افرادی که مغرور هستند و به شما احاطه دارند را خوب بررسی کنید، متوجه میشوید که آنها چه نقایص بزرگی دارند، چون هیچ کسی کامل نیست. از آن پس بار روانی آنها از روی شما برداشته شده و اعتماد به نفس بالاتری در برابر آنها خواهید داشت.)

اگر به دنبال حقایق باشیم، متوجه میشویم که سرچشمه تمامی عصبانیت ها، پرخاشگری ها، ناشکیبایی ها و خودخواهی ها نوعی بیماری است. در واقع افرادی که مشکلاتی در شخصیت خود دارند، با سرپوش گذاشتن بر نواقص خود، نقاب خودنمایی به چهره میزنند. آنها گمان میکنند که با این روش ساختگی میتوانند وجهه ای برای خود کسب کنند.

فراموش نکنید که در برابر هر تحقیری، متانت و خونسردی خود را در عین مخالفت با او حفظ کنید. رفتار شما روی او تاثیر گذاشته و او را خشمگین میکند. اگر ارتباط شما طولانی تر شود، او کم کم در برابر شما تسلیم شده و روز به روز از غرور و پرخاشگری اش کم میشود.

منبع: کتاب مانیتیسم شخصی، اثر: پل ژاگو

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید