ماساژ سنگ داغ

ماساژ «هات استون» یا سنگ داغ، ماساژ تخصصی است که در آن درمانگر با استفاده از سنگهای صاف، گرم، به عنوان فرم دست خود و با قرار دادن آنها بر روی بدن انجام می شود. گرما می تواند آرامش بخش باشد و به گرم کردن عضلات سفت کمک کند به طوری که درمانگر می تواند عمیق تر، با سرعت و دقت بیشتری کار خود را انجام دهد.

تمدنهای باستانی عقیده داشتند که استفاده از سنگ برای آرامش قلب روح و ذهن مفید است. همچنین چینی ها هم از سنگ برای درمان بر روی نقاط مخصوص بدن (نقاط طب سوزنی) استفاده می کردند. سنگ توسط بومیان آمریکایی با آتش گرم شد و به منظور درمان درد عضلات مورد استفاده قرار گرفت. شکل مدرن این ماساژ به مری نلسون، اهل توسان، از ایالت آریزونا نسبت داده شده است.

او سبک خود را ماساژ سنگ داغ، به نام لااستون نامید. این ماساژ به سرعت در حال پیشرفت است و می تواند در آینده ای نزدیک پر کاربردترین ماساژ شود. بسیاری از مردم، سنگهای داغ را برای آرامش و تمرکز اعصاب مفید می دانند. برخی هم اثرات معنوی سنگ را برای ذهن روح مفید می دانند. ماساژ سنگ برای انسانهای با طبع سرد مناسب است.

همچنین برای افرادی که تنش عضلانی دارند، اما ترجیح می دهند ماساژ سبک بگیرند مناسب است. حرارت عضلات را شل کرده و اجازه می دهد که درمانگر روی عضلات بدون استفاده از فشار عمیق کار کند. گرما و وزن سنگها تأثیر بسزایی در نرم شدن بافت اسپاسم شده دارند.

سنگهای مورد استفاده سنگ معدنی هستند. این نوع از سنگهای آذرین که از گدازه مذاب سرد شده است می باشند. از خواص این سنگ حفظ گرما برای زمان طولانی است. این سنگها بطور طبیعی خاکستری یا متمایل به سبز هستند. ولی در اثر رطوبت رنگ تیره به خود می گیرند.

این سنگها محتوی آهن تیتانیک و مغناطیسی بوده و به این دلیل گرما را در خود حفظ می کنند و برای همین در درمان از آنها استفاده می شود. علت استفاده از این سنگها را انتقال انرژی آن به بدن می دانند و بعضی معتقدند که نوع تراش نخورده این سنگها انرژی بیشتری در مقایسه با نوع تراش داده آن دارد.

از سنگ به دو صورت زیر استفاده می شود:

اول، گرما از سنگ بر روی نقاط کلیدی بدن و در امتداد ستون فقرات قرار داده شده است. تقریبا” بلافاصله، حس گرما، محبت، آرامش، درون بدن به آرامی جریان پیدا می کند.

دوم، سنگ ها با مالش ملایم استفاده می شود. جریان گرما بدون فشار به عمق بافت منتقل می شود.

دو نکته

  • باید مراقب بود حرارت سنگها به پوست آسیب نرساند.
  • می توان از روغن و حوله گرم نیز استفاده کرد.

ماساژ سنگ داغ

      بهبود گردش خون: در ماساژ سنگ داغ با قرار گرفتن سنگهای داغ روی بدن بتدریج که گرمای حاصله از سنگ داغ به بافت های عمیق تر بدن نفوذ می کند.  رگهای خونی باز می شوند و در نتیجه بهبود گردش خون حاصل می شود.

گردش خون کند، بدن را خسته و کسل و عضلات را سفت کرده باعث ازدیاد اسید لاکتیک در عضلات می شود. گسترش گردش خون سبب رسیدن اکسیژن به ماهیچه ها می شود و در نتیجه دردها و گرفتگی های بدن از بین می روند.

آرامش ذهنی و ریلکسی که در ماساژ سنگ داغ حاصل می شود به علت رها شدن استرس ها و تنش های ذهنی است. ماساژ سنگ داغ به شما کمک می کند تا به راحتی با تشویش و افسردگی مبارزه کنید. خیلی از افراد در هنگام گرفتن ماساژ سنگ داغ به خواب شیرین و عمیقی فرو می روند که به سبب دور شدن استرس پیش می آید.

چنانچه عضلات دچار سفتی یا خشک شدگی شدیدی هستند ماساژ با سنگهای داغ عضلات منقبض و خشک شده را آزاد کرده و ریلکسی فوق العاده ایجاد می کند.

منبع: کتاب ماساژ درمانی – نوشته سلمان خدادای

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x