موز از کجا آمده است؟

موز یکی از قدیمی ترین میوه های شناخته شده در تاریخ می باشد. اولین مردمانی که در تاریخ از آنها مدارکی بدست آمده است این میوه را می شناخته اند و از خوردن آن لذت می برده اند. بعضی ها معتقدند که موز اول دفعه در قسمتهای جنوبی آسیا روئیده است و بعد در طی چند قرن به شرق و غرب برده شده است.

هندوها عقیده دارند که درخت موز مخصوص الهه ی مورد پرستش آنها کالی می باشد. در اوایل قرن شانزدهم، کشیشی به اسم توماس تعدادی ریشه درخت موز را با خود به دنیای جدید برد.

او آرزو داشت که دوستی سرخپوستان را با این میوه ی طلایی رنگ جلب کند، آنها را به دیانت مسیح درآورد و از همان مقدار کم ریشه موز که وی با خود آورده بود هزارها جریب مزارع موز که امروزه در نواحی گرمسیر اتازونی وجود دارد به عمل آمد! اتفاقا” سرخپوستان میوه ی موز را به مصارف زیادی رساندند. بدین معنی وقتی سبز بود آن را کباب می کردند و به جای نان می خوردند. آن را مانند سبزیجات می پختند یا در آبگوشت می ریختند و گاهی هم آن را مانند انجیر خشک می کردند.

موز در حقیقت روی درخت نمی روید، بلکه به روی بوته نشو و نما می کند و به این جهت می توان آنرا بزرگترین ساقه ی چوب نامید. ساقه بوته موز که به ارتفاع 12 تا 30 پا می رسد و مثل ساقه و بدنه درخت به نظر می رسد یا در حقیقت برگهای بهم پیوسته است که ساقه پیچیده ای را تشکیل داده اند. بیشتر انواع مختلف موز که دستی کاشته می شوند، قدرت تولید میوه خود را از دست می دهند. در نوک بوته موز انبوهی از برگهای رو به پایین دیده می شود، که رنگ سبز روشنی دارند بوته موز را شبیه به درخت خرما می سازند. یک جوانه ی گلدار از ساقه مرکزی می روید و در وقت مقرر جای خود را به میوه می دهد.

بتدریج که خوشه میوه سنگین تر می شود، ساقه به طرف پایین خم می گردد و موزها در حالی که نوک آنها به طرف بالا است آویزان می شوند. در هر بوته فقط یک خوشه ی موز رشد می نماید، ولی این خوشه اغلب به وزن صد پوند بیشتر می رسد!

موز را اغلب وقتی که سبز و نرسیده است می برند ولو آنکه نخواهند آن را به نقاط دیگر حمل کنند. علت آن است که اگر بگذارند موز روی بوته برسد می ترکد و قبل از اینکه آنها را بکنند خراب می شوند. موز را در کشتی های مخصوصی که فقط به منظور حمل این میوه ساخته شده است، حمل می کنند. در کشتی بایستی مرتب با جریان هوای خنک تهویه کرد که مبادا در هنگام سفر موزها برسند.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 6

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x