نقد فیلم Mindbender ذهن شگفت انگیز

ذهن شگفت انگیز یک فیلم قدیمی محصول سال 1996 می باشد که در مورد زندگی یوری گلر ساخته شده است. این فیلم با اینکه در ابتدا عنوان میکند بر اساس داستان واقعی یوری گلر است اما در مواردی بسیار تخیلی میشود که در ادامه در موردش صحبت خواهیم کرد.

یوری گلر که بود؟

در سراسر جهان شعبده بازان زیادی وجود دارند اما عده کمی از آنها هستند که مدعی داشتن قدرت های ماورایی هستند. از میان آنها تعداد بسیار کمتری هم حاضر شده اند تحت نظارت دانشمندان قرار بگیرند و قدرت های خود را به چالش بکشند. و هیچ کدام هم نتوانسته اند در شرایط استاندارد علمی مانند چالش یک میلیون دلاری جیمز رندی، قدرتی ماورایی را نشان داده و برنده جایزه بشوند.

اما داستان در مورد یوری گلر کمی فرق میکند.

او فردی بسیار خاص بود که در زمان خودش جنجالی بیش از دیوید کاپرفیلد در جهان ایجاد کرد. کارهای گلر از کارهای دیوید کاپرفیلد بزرگ تر و عجیب تر نبودند، پس چه چیز او را عجیب کرده بود؟

کاپرفیلد اگرچه قطار و هواپیما و انسان ها را غیب میکرد اما خودش را شعبده باز می نامید و هرگز با دانشمندان جدل نمیکرد. او ادعا نمیکرد که میتواند بر زمان غلبه کند یا اینکه در هر کجا که بخواهند، ساختمان ها را غیب کند. او فقط نمایش های بزرگ و متحیر کننده انجام میداد و طرفداران زیادی هم داشت.

اما گلر اینگونه نبود.

گلر چند کار برجسته داشت که همان ها را همیشه انجام میداد اما به طرز عجیبی در آنها حرفه ای بود.

اول خم کردن فلزات مانند قاشق و کلید بود. او گاهی این فلزات را از مهمان های برنامه، مجری ها و حتی دانشمندان میگرفت و مقابل چشمانشان با انرژی خم میکرد.

شهرت او به حدی رسید که برای صدام حسین و دو تن از رئسای جمهور امریکا این کار را انجام داد و قاشق غذا خوری آن ها را خم کرد.

دومین کاری که انجام میداد به کار انداختن دوباره ساعت های عقربه ای از کار افتاده بود.

و سومین کار غلبه بر زمان بود و میتوانست ساعتی را یک ساعت به جلو یا عقب ببرد بدون اینکه دست به آن بزند.

یوری گلر
یوری گلر در واقعیت در یک برنامه زنده در حال خم کردن قاشق

جدال جیمز رندی با گلر

یکی از کارهای او توسط  جیمز رندی، شعبده باز حرفه ای و برگذارکننده چالش یک میلیون دلاری رندی، لو رفت. گلر تعدادی نمکدان روی میز میچید. همه آنها خالی بودند به جز یکی که درونش مقداری آب بود.

گلر روی صندلی اش جا به جا میشد و ژست های مختلفی میگرفت. سپس دستش را بالای نمکدان ها حرکت میداد و تمام نمکدان های خالی را یکی یکی کنار میگذاشت تا به نمونه آخر که حاوی آب بود میرسید. او میگفت انرژی که از دستش خارج میشود میتواند این ظروف را اسکن کند.

جیمز رندی متوجه شد تکان تکان خوردن های گلر روی صندلی و تغییر ژست او سبب ایجاد لرزش میشود و این لرزش به میز انتقال پیدا میکند. نمکدان های خالی میلرزند اما آن نمکدانی که پر از آب است نمی لرزد. اینگونه گلر متوجه نمکدان حاوی آب میشود!

در یک برنامه زنده که امروزه تحت عنوان بدترین شب یوری گلر در یوتیوب موجود است؛ جیمز رندی به عوامل برنامه گفت از قبل کف همه نمکدان ها مقدار کمی سیمان مایع بریزید و بگذارید تا خشک شوند. سپس یکی از آنها را پر از آب کنید و مابقی خالی باشند.

گلر هر چقدر تکان تکان خورد نتوانست به خوبی این اجرا را مانند سابق انجام بدهد. در دوربین کاملا مشخص است که ساعت و قاشق و اجسام روی میز با حرکات گلر، تکان تکان میخورند اما نمکدان ها محکم سرجای خود ایستاده اند.

گلر آن شب گفت تمرکز من بهم ریخته است. مهمانان برنامه قبل از ورودم به استدیو سوالات زیادی پرسیدند و ذهنم بهم ریخته است.

او تا مدتی در هیچ برنامه زنده ای شرکت نکرد.

اما اگر فکر میکنید که گلر برای همیشه رفت. اشتباه میکنید، او هنوز هم در اینستاگرام فعال است و در برنامه های زنده تلویزیونی شرکت میکند. هنوز هم به دنبال جنجال است و اخیرا اعلام کرده است اگر پوتین بخواهد به اروپا حمله کند یا از سلاح اتمی استفاده کند، از تمام نیروی ذهنش برعلیه او و روسیه استفاده خواهد کرد!

گلر آن اجرای نمکدان را دیگر انجام نداد اما همچنان سایر اجراهایش را انجام میداد. جیمز رندی ماجرای خم کردن قاشق ها را هم لو داد و کتابی معروف نوشت که در لینک زیر میتوانید نسخه انگلیسی آن کتاب را دانلود کنید:

نقد فیلم ذهن شگفت انگیز
بازیگر نقش گلر
فیلم ذهن شگفت انگیز در همان سالهای اوج شهرت گلر ساخته شدند. اشاراتی به اتفاقات واقعی زندگی او دارند. مانند رفتار بد پدرش با او یا فقیر بودن خانواده اش. همچین ماجرای تحقیق پنتاگون روی گلر.
البته در واقعیت پنتاگون که به درخواست رئیس جمهور وقت امریکا مسئول بررسی گلر شده بود اعلام کرد که او هیچ قدرتی ندارد و یک شیاد است. در صورتی که در فیلم اینگونه نمیشود و گلر قدرت هایش را به آنها ثابت میکند و سپس از دست آنها فرار میکند.
البته شاید هم برخی معتقد باشند در واقعیت همینگونه شده است و پنتاگون برای فریب مردم چنین چیزی را گفته است.
این ایراد فیلم نیست، ایرادهای فیلم بزرگ تر از این هستند. در قسمت هایی از آن صحنه هایی میبینید که حتی در فیلم های مارول کم سابقه است. مثلا گلر سگی را غیب میکند و در جای دیگر ظاهرش میکند یا تبدیل به گربه اش میکند. پرواز میکند و…
این کارها سنخیتی با واقعیت گلر ندارند.
امتیاز این فیلم بسیار پایین است. رتبه آن 3.9 از 10 در IMDb می باشد. با این حال برای طرفداران او به نظرم فیلم بدی نیست و سرگرم کننده است. این فیلم به فارسی هم دوبله شده است. دوبله صدا و سیما!

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x