ورزش اسکی چگونه بوجود آمد؟

ممکن است تصور کنید که اسکی ورزش و بازی جدیدی است، ولی در حقیقت حرکت با اسکی قدیمی ترین نوع مسافرت انسانست! لغت اسکی از کلمه ایسلندی اسکید به معنی کفش برفی یا یک قطعه چوب، می آید.

بعضی از مورخین ادعا می کنند که اسکی کردن به عصر حجر برمی گردد، چه آنان حجاری های باستانی را کشف کرده اند که مردم را در حال اسکی کردن نشان می دهد. مدتها قبل از ظهور مسیحیت، در اسکاندیناوی مردمی قدیمی وجود داشته اند که آنها را سرنده می نامیدند. آنان حتی دارای الهه اسکی بودند و خدای زمستان آنها در روی یک جفت اسکی که نوک خمیده داشت نشان داده می شد!

نخستین اسکی که ذکری قدیمی از آن در دست است دارای قالبی خمیده بود، که اغلب از استخوان ساخته شده و با تسمه به پا بسته می شد.

اسکی بازی به عنوان ورزش در نروژ در ناحیه تلمارک آغاز  شد. در حقیقت، شهر مرگدال در ناحیه ی نروژ، به نام گهواره اسکی بازان معروف است. چون این ناحیه مدتی طولانی در سال از برف پوشیده است، به این جهت لازم است مردم آنجا اسکی به کار برند. در زمستان وقتی بومیان محلی به شکار می رفتند یا اینکه در کوه گیر می کردند، یا به قریه های همسایه برای خرید و فروش یا دید و بازدید روی می آوردند، مجبور بودند به اسکی متکی باشند.

هرگاه تصور می کنید که اسکی کردن بازی جدیدیست، پس با تعجب بدانید که نروژی ها مسابقات اسکی بازی داشته اند و جایزه هم می داده اند و این مربوط به سال 1767 می شود! پدر اسکی امروزی مردی بود به اسم سوندرنورهیم که اهل نروژ بود. او نه تنها در پرش با اسکی سرآمد زمان خود بود، بلکه در ساختن اسکی هم شهرت و مهارت داشت. وی به سن 59 سالگی به آمریکا رفت و تا هنگام مرگش به سال 1897 ، برای توسعه ی ورزش اسکی در این کشور با جدیت تلاش کرد.

 سال 1868 در تاریخ ورزش اسکی سال مهمی است. در آن سال یک مسابقه بزرگ اسکی در شهر کریستانیا برپا شد و سوندر دعوت شده بود که در آن شرکت نماید. وی از یک سراشیبی تند با قطعه چوبی که به پا بسته بود یک پهلو پایین رفت و در حالی که پاهایش بهم چسبیده بود مانند مرغی در هوا پرواز کنان به زمین آمد و لحظه ای بعد با یک گردش به حالت توقف درآمد.

تماشاچیان از این عمل او حیرت کردند و فصل جدیدی در ورزش اسکی آغاز گشت. صد سال پیش در آمریکا وقتی در زمستانها می خواستند به مراکز معادن برسند بطور عموم از اسکی استفاده می کردند.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 6

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x