گیاه آپولورا که پیشگویان معبد دلف استفاده میکردند چه بود؟

گیاه آپولورا که پیشگویان معبد دلف استفاده می‌کردند، گیاهی است که در زبان یونانی باستان به نام “لاواندورا” (Lavándula) شناخته می‌شود. این گیاه در ایران به نام “اسطوخودوس” معروف است.

پیشگویان معبد دلف قبل از شروع پیشگویی، برگ‌های تازه اسطوخودوس را می‌جویدند یا دمنوش آن را می‌نوشیدند. اعتقاد بر این بود که این گیاه به آنها کمک می‌کند تا به حالت خلسه بروند و پیام‌های خدای آپولون را دریافت کنند.

اسطوخودوس دارای خواص آرام‌بخش و ضداضطراب است. همچنین می‌تواند به بهبود تمرکز و توجه کمک کند. بنابراین، منطقی است که پیشگویان معبد دلف از این گیاه برای ایجاد حالت خلسه و دریافت پیام‌های الهی استفاده می‌کردند.

البته، برخی از محققان معتقدند که پیشگویان معبد دلف از هیچ گیاهی برای ایجاد خلسه استفاده نمی‌کردند. آنها بر این باورند که این پیشگویان از طریق تمرینات مراقبه و مدیتیشن به حالت خلسه می‌رسیدند.

با این حال، شواهد بیشتری وجود دارد که نشان می‌دهد پیشگویان معبد دلف از اسطوخودوس برای ایجاد خلسه استفاده می‌کردند. به عنوان مثال، در یکی از کتیبه‌های معبد دلف، به استفاده از اسطوخودوس توسط پیشگویان اشاره شده است. همچنین، در برخی از منابع تاریخی، به این موضوع اشاره شده است که پیشگویان معبد دلف قبل از شروع پیشگویی، برگ‌های اسطوخودوس را می‌جویدند.

منابع:

  • کتاب سفر به ماوراء نوشته: ریچارد کاوندیش و جی بی راین
  • ذهن آموز
پاسخی بدهید