8 نکته سرّی برای افزایش خلاقیت

در این پست به شما 8 نکته مهم و سرّی را می‌گوییم که باعث میشود خلاقیت شما افزایش یافته و قدرت حل مسأله در شما بیشتر شود.

مهارت تفکر خلاق در موفقیت فرد و کسب و کار اهمیت زیادی دارد.

همه افراد خلاق هستند اما باید مسیر خلاقیت را باز گذاشت تا بتواند خودش را بروز بدهد.

خلاقیت همانند بسیاری از مهارت‌های ذهنی دیگر، میتواند تقویت شود، حتی اگر فکر میکنید اصلا خلاق نیستید.

نکات مهم افزایش خلاقیت

با بهبود کیفیت فکر کردن و استفاده بیشتر از خلاقیت زندگی‌تان نیز بهتر می شود. به نکات زیر توجه کنید و برای انجام بهتر هرکدام از این نکات تا جایی که میتوانید تمرین کنید:

1- از موضوعات و مسائل پیش رو لذت ببرید.

عملکرد مغز انسان به گونه‌ای است که اگر از موضوعی یا فعالیتی لذت نبرد قدرت خلاقیت و حل مساله‌اش تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

تا جایی که میتوانید مشغول انجام فعالیت‌هایی شوید که به آنها علاقه دارید و اگر مجبور به انجام کاری هستید، سعی کنید مدتی با آن فعالیت، رابطه دوستانه‌ای داشته باشید.

2- اگر پاسخ مناسبی برای سوال خود پیدا نمیکنید، سوال را تغییر بدهید!

شاید این مورد برایتان عجیب به نظر برسد، اینشتین میگوید سوال تکراری پاسخ تکراری دارد و اگر یک رفتار تکراری را انجام میدهید نباید انتظار نتیجه‌ای متفاوت داشته باشید.

3- برای افزایش خلاقیت آزادانه فکر کنید.

خلاقیت محصول یک ذهن باز و آزاد است. در دوران رنسانس اروپا هم توانست شاهد هنرمندان و دانشمندان خلاق زیادی همچون داوینچی باشد.

بسیاری از ما خودمان را با افکار مختلف محدود کرده‌ایم. افکاری مانند: شرایط خانواده و محیط، نداشتن مدرک تحصیلی، نداشتن امکانات و سرمایه کافی ، بالا بودن سن ، نداشتن اندام خوب و…

4- برای افزایش خلاقیت ، به محیط توجه بیشتری کنید.

پاسخ بسیاری از مشکلات در طبیعت و اطراف ما وجود دارد، باید توجه بیشتری به محیط داشته باشید و ساز و کارهای آن را درک کنید.

5- از تمسخر دیگران نترسید!

اگر خلاق هستید یا به تازگی خلاق شده‌اید، باید تمسخر دیگران هم تحمل کنید. آنها نمیتوانند بسیاری از ایده های شما را درک کنند به همین خاطر شروع به تمسخر و آزار شما میکنند.

به اینها اهمیتی ندهید تا جلوی شکوفایی خلاقیت شما گرفته نشود.

6- برای افزایش خلاقیت تصویری که از خودتان دارید را بهبود بخشید.

میزان خلاقیت شما به اینکه چه تصوری از خودتان دارید هم بستگی دارد.

طبق یک تحقیق که در دانشگاه هاروارد انجام شد 95 درصد افراد خلاق بودند اما خودشان اینطور اعلام نکرده بودند. در واقع بسیاری از مردم فکر میکنند که خلاق نیستند در حالی که اینطور نیست.

7- مطرح کردن سوالات مختلف زمینه ساز خلاقیت

در مورد فعالیت مورد نظر خود انواع سوالات را مطرح کنید.

اگر مشغول فعالیت یا کاری هستید ببینید چه سوالاتی درمورد آن وجود دارد. هر تعداد که به نظرتان میرسد بنویسید و ببینید پاسخ چند سوال را میدانید.

8- چه راه بهتری وجود دارد؟

برای هر وسیله‌ای که ساخته شده یا هر خدماتی که ارائه شده بیاندیشید و ببینید آیا راه بهتری برای آن وجود دارد؟ آیا میتوان آن را بهتر انجام داد؟

همیشه روش بهتری برای استفاده از منابع و استعدادها وجود دارد.

ایمان صدیقی/ سایت ذهن آموز

پاسخی بدهید