نقدی بر فیلم های ایپ من | استاد ایپ

مجموعه فیلم‌های ایپ من یا استاد ایپ در سبک مبارزه‌ای و براساس زندگی‌نامه استاد ایپ من است که در هنگ کنگ ساخته شده است.
ایپ من از اساتید وینگ چون و استاد بروسلی بود که در این فیلم به جنبه‌های مختلف زندگی او خصوصا مبارزاتش پرداخته میشود. نقش او را دانی ین بازی کرده است که قهرمان ووشو جهان است.

دانی ین از بهترین ستاره‌های فیلم‌های اکشن است. او استاد هنرهای رزمی است و در رشته‌های کاراته، بوکس، کیک بوکس، جودو، جوجیتسو، موای تای، تکواندو، هاپکیدو، ووشو، جیت کان دو، جوجیتسوی برزیلی، تای چی، هونگ جیا، ساندا، کونگ فو و وینگ چون و… کرده‌است.

او در رشته وینگ چون، تبحر و مهارت کامل دارد و خود یک استاد وینگ چون تمام عیار است. یکی از محبوب‌ترین ستاره‌های آسیا در زمینه بازیگری در دهه 2000 میلادی است و همواره یکی از پر درآمدترین بازیگران آسیایی بوده است.

افتخارات دانی ین:

  • دان شش تکواندو
  • کمربند مشکی جودو
  • کمربند بنفش جو جیتسوی برزیلی
  • مدال های طلا در مسابقات ووشو

استاد ایپ

نقد فیلم های ایپ من:

اولین قسمت این مجموعه در سال 2008 منتشر شد که با استقبال بسیار خوبی از سوی مردم روبرو شد. همین باعث شد قسمت‌های بعدی آن هم ساخته شود. طبق گفته سازندگان، قسمت چهارم که اخیرا منتشر شده است قسمت آخر این مجموعه است.

صحنه‌های اکشن این فیلم کیفیت بسیار خوبی دارند و فیلم به خوبی تماشاگران را مجذوب خود کرده و تا آخر با خود همراه میکند، حتی کسانی که اهل فیلم‌های رزمی نیستند از دیدن این فیلم لذت میبرند.

کارگردانی بسیار خوب است و از نظر جلوه های بصری و صحنه های اکشن هم امتیاز خوبی میگیرد. نسخه چهارم امتیاز 7 از 10 گرفته است و نسخه اول امتیاز 8 از 10 گرفته است.

در هر شماره، اساتید و بازیگران رزمی مشهور این رشته وجود دارند مثلا دو نفر از این افراد مایک تایسون و اسکات ادکینز هستند.

اسکات ادکینز با دانی ین دانی ین و مایک تایسون

ایرادهای فیلم ایپ من:

نقد واقع بینانه‌ای که میتوان به این مجموعه فیلم داشت این است که در مهارت ایپ من اغراق شده است، اگرچه او از اساتید بزرگ رزمی بوده است اما در این فیلم چینی‌ها از دید خودشان آن را به بالاترین شکل ممکن شخصت پردازی کرده‌اند و برخی مبارزه‌ها فقط برای جذاب‌تر کردن فیلم هستند.

شخصیت بروسلی هم در هر شماره فیلم نمایش داده میشود، از همان موقع که بچه است و به دنبال استاد کونگ فو میگردد تا وقتی که در شماره چهارم دیگر برای خودش استادی شده است و در امریکا شاگردانی دارد. اما بروسلی در این مجموعه فیلم یک شخصیت بسیار فرعی است و فقط در حد چند دقیقه به آن پرداخته شده است که به نظر من بهتر بود بیشتر رابطه او و ایپ من نمایش داده میشد.

بروسلی در فیلم استاد ایپ

مجموعه فیلم‌های ایپ من داستان چندان قوی‌ای ندارند و در همان سوژه‌های تکراری رقابت اساتید، نژاد پرستی و مسخره کردن هنرهای رزمی چینی خلاصه میشوند. اما به جهت پرداختن به زندگی ایپ من میتوان گفت موفق بوده‌اند و طرفداران را راضی نگه میدارند.

ایپ من به زبان فارسی هم با کیفیت خوبی دوبله شده است. اگر اهل فیلم‌های اکشن هستید یا به هنرهای رزمی علاقه دارید این فیلم را از دست ندهید.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید