نقد ماتریکس 4 ؛ جدید ولی ناامید کننده

سالها طرفداران سه گانه ماتریکس منتظر بودند تا شماره جدیدی از آن ساخته شود و سازندگان همیشه میگفتند که قصد ندارند ماتریکس جدیدی بسازند.

تا اینکه در دو سه سال اخیر یکی از واچوفسکی ها اتفاقی در زندگی اش رخ داد که باعث شد به یاد ماتریکس بیافتد و تصمیم بگیرد نسخه جدیدی از آن را بسازد.

طبق گفته لانا واچوفسکی یاد ماتریکس به او کمک کرده است تا غم از دست دادن مادرش را بتواند تحمل کند. همین جمله شاید برای ما سرنخی بود تا بدانیم ماتریکس جدید قرار است احساسی و رمانتیک باشد.

با این حال با توجه به ماتریکس‌های قبلی که چه از لحاظ جلوه های ویژه و چه از نظر صحنه های اکشن و رزمی انقلابی در زمان خود محسوب میشدند و کیلومترها با فیلم های زمان خود فاصله داشتند، خیال میکردیم این ماتریکس جدید هم اینگونه خواهد بود و بی صبرانه منتظر انتشار آن بودیم.

من وقتی قبل از عرضه ماتریکس پشت صحنه ای از آن را دیدم که نئو و ترینیتی سوار بر موتور بودند احساس کردم با ماتریکس خسته و بی جانی روبرو هستم ولی با این حال با خودم گفتم شاید اشتباه میکنم و جلوه های ویژه روی این صحنه معجزه ای کنند اما وقتی بالاخره ماتریکس 4 را دیدم فهمیدم که احساسم کاملا درست بوده است.

Matrix 4 Had To Spend $420,000 Just To Film In San Francisco - Geeky Craze

نقاط ضعف ماتریکس 4

ماتریکس 4 نه تنها هیچ حرف تازه ای برای گفتن ندارد بلکه حتی نتوانسته است همان ماتریکس های قبلی را تکرار کند.

برای کسانی که میگفتند نسخه دوم و سوم اصلا خوب نبوده و به پای نسخه اول نمیرسیده بعد از دیدن نسخه چهارم آرزو میکنند که ای کاش ماتریکس جدید حداقل در حد همان نسخه های دوم و سوم بود.

ماتریکس 4 هیچ داستان قوی ندارد.

حتی فیلم نامه به طرز بی رحمانه ای برای کیانو ریوز دیالوگ کمی نوشته است و تمام فیلم این احساس را به شما میدهد که انگار او یک نقش فرعی است و خود کیانو هم به طرز باورنکردنی در این فیلم مصنوعی بازی میکند و مانند کسی است که به یک مهمانی ناخواسته دعوت شده است.

کیانو ریوز ماتریکس 4

احتمالا تغییر جنسیت سازنده ماتریکس سبب شده در این نسخه جدید دیگر مرد قهرمان نباشد و ترینیتی قهرمان فیلم شده است و نقش مهم تری از نئو دارد.

ماتریکس 4 نئو را کاملا تخریب میکند. دیگر خبری از آن قهرمان دوست داشتنی با قدرت های خاص و چهره جدی و کاریزماتیک نیست. حتی هیچ صحنه اکشن درست و حسابی در این نسخه وجود ندارد و برخلاف شماره های قبلی نئو اینبار هیچ اسلحه ای هم در دست نمیگیرد و حتی یک تیر هم شلیک نمیکند!

کیانو در ماتریکس 4 کاملا خسته و از رمق افتاده است و انگار به زور او را به این فیلم آورده اند. و شما کاملا حس میکنید که او نسبت به نقش خود کاملا بی میل و علاقه است.

یکی دیگر از نقاط ضعف و مایوس کننده فیلم عدم حضور مورفیوس و مامور اسمیت قبلی است.

کسانی که اینبار نقش این افراد را بازی میکنند اصلا در حد و اندازه کاراکترهای قبلی نیستند و از همه بدتر اینکه خودشان هم انگار به این موضوع واقف هستند و کمی با چاشنی طنز دیالوگ ها را بیان میکنند.

متریکس 4

اما داستان ماتریکس 4 در مورد چیست؟

بعد از مرگ نئو و ترینیتی ، اینبار ماتریکس دوباره آنها را شبیه سازی کرده است اما با یک قیافه جدید و آنها اینبار زندگی جدیدی دارند.

نئو یک برنامه نویس شرکت بازی سازی است که بازی ویدیویی ماتریکس را ساخته است. ترینیتی هم ازدواج کرده است و صاحب بچه شده است.

طبق انتظار یک نقص در سیستم ماتریکس وجود دارد و آن این است که این دو نفر چهره واقعی خودشان را میبینند نه آن چیزی که ماتریکس برایشان ساخته است.

همین باعث میشود که آنها به واقعی بودن جهان پیرامونشان شک کرده و در مسیر نجات از ماتریکس قرار بگیرند. در این راه کمی هم با خواست آنها مخالفت میشود ولی در نهایت آنها پیروز میشوند.

کل داستان در همین خلاصه میشود و انگار یک طرفدار به طرز ناشیانه ای این نسخه را به صورت فن فیکشن نوشته است.

 

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید