معرفی و نقد فیلم اوکجا OKJA

لینک ورود به بازی همستر

فیلم اوکجا OKJA یک فیلم کره ای است که در جشنواره فیلم کن اکران شده است.

این فیلم برای همه گروه های سنی قابل نمایش و آموزنده است.

ماجرا درباره یک حیوان غول پیکر عظیم الجثه  و بی آزار است که قرار است خوراک انسان ها شود.

این موجود توسط یک سازمان علمی با کمک علم ژنتیک ساخته شده است و قرار است حجم عظیمی از محصولات غذایی امریکا را تامین کند.

ده سال قبل یعنی در سال 2007 سازمان پیش بینی کرده بود که مردم با کمبود گوشت روبرو خواهند شد و برای نجات از این بحران اقدام به تولید این موجودات عظیم الجثه ی ژنتیکی گرفتند.

فیلم دید روشن بینانه ای به ارزش های انسانی دارد و رفتارهای مادی گرایانه را به طرز آشکار و خنده آوری به نمایش در می آورد تا هر بیننده ای متوجه این اشتباهات بشود.

 سازمانی که این موجود را ساخته است میراندو نام دارد و توسط زنی اداره میشود که همیشه سعی در حفظ ظاهر دارد و میخواهد خودش را خوب نشان بدهد اما درنهایت شکست خورده و منفور است.

او سعی دارد مردم را به خوردن گوشت های ژنتیکی ترغیب کند.

آنها تعدادی از این موجودات ژنتیکی را به نقاط مختلفی از جهان فرستاده اند تا توسط بومیان و روستاییان بزرگ شوند و در نهایت آنها را به کشتارگاه میراندو برمیگردانند.

یکی از آنها اوکجا نام دارد که به کره جنوبی فرستاده شده و توسط دختر بچه‌ای مهربان به اسم میجا بزرگ میشود.

Okja review — A surreal and quirky movie about a super pig | Smash Cut

اوکجا تبدیل به یک حیوان دست آموز و بهترین دوست میجا میشود و روزی که افراد میراندو اوکجا را از کره جنوبی میبرند، میجا به دنبال آنها راه میافتد تا اوکجا را نجات بدهد و در این راه رفتارهای قهرمانانه‌ای ازخودش نشان میدهد که گاهی اغراق آمیز است.

میجا در امریکا با گروهی روبرو میشود به نام جبهه آزادی بخش حیوانات که همگی گیاهخوار  و مخالف کشتن حیوانات هستند.

آنها به صورت خود نقاب زده و ماموریت هایی را برای نجات حیوانات انجام می دهند و حالا تصمیم به نجات اوکجا و سایر هم نوعانشان گرفته اند.

جبهه آزادی بخش حیوانات که به صورت مخفف ALF نام دارد، در واقعیت یک شبکه زیرزمینی بین المللی است که حیوانات را از مزارع ، کارخانه ها، آزمایشگاه ها و هر محلی که مورد سواستفاده قرار بگیرند نجات داده و در صورت نیاز آنها را درمان میکنند.

Okja, la película de Netflix que sueña con el Oscar – ultrabrit

میجا نمیداند که در میراندو تعداد بیشماری از این موجودات ژنتیکی وجود دارند که تحت شرایط ظالمانه ای نگهداری می شوند و این حیوانات بی نام و نشان مانند اوکجا شانس نجات ندارند.

سازمان میراندو توسط افرادی سنگ دل که تشنه پول و خوردن گوشت هستند اداره میشود و روابط اجتماعی و بیرونی سازمان که برای دور نگه داشتن مردم از باطن سازمان ایجاد شده است توسط یک آدم خودشیفته شکم گنده با بازی جیک جیلنهال اداره میشود.

لباس ها و رفتارهای مسخره او به همراه رییس سازمان نشان دهنده حرکت دیوانه وار جامعه غربی در مصرف گرایی و خوشی های زودگذر و پوچ است.

سرانجام تمام حیثیت آنها یک شبه به باد می رود اما داستان تماما به نفع این حیوانات ژنتیکی بیچاره تمام نمی شود و فیلمساز قصد دارد بگوید هنوز برای نجات از چنین وضعیت آزاردهنده ای نه تنها افراد جبهه آزادی بخش حیوانات، بلکه بینندگان فیلم هم باید خوردن بی رویه گوشت را متوقف کنند.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید