زیگموند فروید از ساختار شخصیت شما میگوید

زیگموند فروید روانشناس برجسته شکل گیری شخصیت را ترکیبی از سه جنبه متفاوت: نهاد، خود (یا ایگو)، فراخود (یا سوپرایگو) میداند.

رفع نیازهای اولیه انسان به همان نهاد مربوط میشود.

در واقع در شروع زندگی انسان تازه متولد شده نیازها توسط نهاد تعیین میشوند.

کودک در اولین سال‌های زندگی‌اش هرچه که میبیند میخواهد و چون خودش به تنهایی نمیتواند همه این نیازها را برطرف کند از اطرافیانش میخواهد که این کار را برایش انجام بدهند.

در این حین اگر نیازهایش توسط دیگران تامین شوند احساس خوب و خوشایندی به او دست میدهد و اگر نیازش تامین نشود احساس بد و منفی در او ایجاد میشود.

بنابراین کم کم مجموعه ای از احساسات خوب و بد در کودک شکل میگیرد و با رشد عقل متوجه میشود که می تواند تحقق خواسته‌های خود را تا حدودی پیش بینی کند.

با کمک عقل و منطق سعی میکند بفهمد که چه خواسته‌هایی برآورده میشوند و چه خواسته‌هایی برآورده نمی‌شوند و این منجر به شکل گیری ایگو یا خود میشود.

ایگو تصویر یا آینه‌ای از دنیای واقعی اطراف فرد هست که ذهن با کمک آن سعی دارد روابط و رویدادها را قبل از رخ دادن پیش بینی کند.

ایگو در افراد متفاوت است و در یک انسان سالم و موفق باید ایگو مطابق با جهان واقعی باشد و همه باید به مقداری از ایگو پیروی کنند.

بعد از نهاد و ایگو، نوبت به سوپرایگو یا فراخود یا خود برتر میرسد.

همانطور که گفته شد برخی اعمال ما براساس نهاد و ایگو انجام میشوند و ایگو براساس درک فرد از واقعیت است، یعنی آن چیزی که هست، اما فراخود آن چیزی هست که باید باشد و فرد احساس میکند باید اینطور باشد.

فراخود بر اساس اصول اخلاقی و ارزشی شکل میگیرد.

مانند زمانی که در یک مهمانی سعی میکنیم به مقداری که ادب حکم میکند غذا بخوریم نه به مقداری که دلمان میخواهد یا به مقداری که قادر هستیم.

این کار توسط فراخود انجام میشود.

پس ایگو واقعیت جهان براساس آنچه در ذهن ما شکل گرفته است مانند: علم، منطق، واقعیت و قانون.

فراخود یا من برتر مثل: اخلاقیات، مذهب، احساس و عواطف.

انسان‌ها در زمینه نهاد بیشترین شباهت را به یکدیگر دارند اما در زمینه ایگو بیشترین تفاوت را باهم دارند و دوباره در فراخود شباهت بیشتری نسبت بهم پیدا میکنند.

در واقع انسان مجموعه‌ای از نهاد، ایگو و فراخود می‌باشد و نمیتواند یکی از اینها به تنهایی باشد.

هر سه در انسان‌ها وجود دارند اما میزان هرکدام از آنها در افراد متفاوت است.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
danial.mental

سلام خوبين؟ . منبع نزدين آخه معمولا اگر مطلب از خودتون هم بود اسم سايت خودتون پايينش مينوشتين.
 
يادمه قبلنا يك مطلب درباره ايگو گذاشتين كه توضيح داده شده بود كه تصور غلطي از ايگو شده. اون هم ميتونيد بذاريد اون موقع چيزي در اينباره نميدونستم ولي الان دوست دارم اون مقاله رو يكبار ديگه ببينم.
آشنايي من با فرويد از اون مقاله بود و اين آشنايي توي دانشگاه خيلي من رو متمايز كرد از ديگران. زماني كه ديگران فرويد رو فر ويد (far vid) ميخوندن من داشتم كتابايي درباره فرويد ميخونيدم. كلا مقاله كاربردي براي من بود . 🙂
 
 

Last edited 3 سال پیش by danial.mental
2
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x