آیا تمساح خطرناک است؟

ما تاکنون فیلم ها و یا تصاویری را دیده ایم که در آن تمساح هایی را نشان داده اند که از وحشت آنها قایقرانان بومی که از نزدیکی آن عبور می کردند هراسان و با وحشت زیاد از آن ها فاصله گرفته اند.

آیا واقعا” تمساح ها حیواناتی خطرناک هستند، آیا نباید هرگز به آنها نزدیک شد؟ حقیقت این است که تمساح ها، بعد از مار کبری بیش از هر جانور دیگری انسان ها را هلاک کرده اند.

نوع به خصوصی از تمساح وجود دارد که کروکودیل نامیده می شود و در آبهای شور آفریقایی زندگی می کند. این جانور، واقعا” آدم خوار است و بومیانی که در نزدیکی محل زندگی این جانور زندگی می کنند بیش از سایر حیوانات از آن هراسناکند.

بعضی از این کروکودیل ها تنها به انسان هایی که در آب به آنها نزدیک می شوند، حمله نمی کنند، بلکه آنها از آب بیرون آمده و شکار خود را تعقیب کرده و بعد از آن که طعمه ی خود را شکار کردند با خود به زیر آب می برند.

کروکودیل ها از خویشاوندان نزدیک نوعی از دایناسورها می باشند که خود شبیه سوسمارهای عظیم الجثه ای بوده اند که طول آنها در حدود 25 متر بوده و قرنها پیش از این بر روی زمین زندگی می کرده اند.

هم اکنون کروکودیل ها بزرگترین خزندگان زنده ی روی زمین هستند که طول یک نوع از این جانور در حدود 7 متر است.

سوسمار و تمساح به یک خانواده تعلق دارند و از بسیاری جهات شبیه به هم هستند. اختلاف مهمی که بین آن ها وجود دارد، این است که سوسمار سری پهن و مسطح دارد. در صورتی که سر کروکودیل باریک و کشیده است. هر دو نوع آنها بیشتر وقت خود را در درون آب می گذرانند، در حالی که سوراخ های بینی و چشم ها و بخشی از پشت آنها از آب خارج است. نوزادان آنها از درون تخم های سفید و بیضی شکلی بیرون می آیند.

یک کروکودیل ماده بین 30 تا 90 عدد تخم در روی خشکی در آشیانه ای که با گیاهان برای خود ساخته است می گذارد و خودش هم در کنار تخم ها به انتظار می نشیند تا توسط حرارت خورشید، نوزادان از درون آنها بیرون آیند و یا این که به آنها کمک می کند تا تخم ها را بشکنند و به بیرون بخزند.

بیشتر خزندگان قادر به ایجاد صدا نمی باشند، ولی آلیگاتورها و کروکودیل ها می توانند صداهای زیر و بمی از خود درآورند.

آلیگاتورها فقط در نواحی بسیار گرم آمریکا و چین زندگی می کنند. ولی، کروکودیل ها در آفریقا، آسیا، استرالیا و آمریکا یافت می شوند.

حدود صد سال پیش دریافتند که پوست سوسمارها برای ساختن اشیایی مثل کیف های دستی، چمدان، کمربند و کفش بسیار مناسب است. بنابراین، بسیاری از این جانوران را شکار کردند؛ به طوری که امروزه، نسل شان رو به نابودی نهاده و روز به روز از تعدادشان کاسته می شود.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 8

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x