آیا سگ ها هم خواب می بینند؟

اگر دقت کرده باشید می بینید که سگ کوچک شما به هنگام خواب حرکاتی انجام می دهد و یا از خود صداهای خاصی درمی آورد و چنین به نظر می رسد که در حال تعقیب چیزی است. بیشتر مردم معتقدند که سگها خواب می بینند. در حالی که دانشمندان معتقدند که سگها خواب نمی بینند.

برای درک ادعای دانشمندان، بایستی فرضیه تکاملی حیوانات و انسانها را به خاطر بیاوریم. یعنی اینکه در طی میلیون ها سال تغییرات تدریجی در آنها پیدا شده است. هم چنانکه حیوانات و انسان ها در چنین موارد مشابه هم هستند، سیستم احساسی و فکری آنها در طی سالیان دراز دستخوش تغییرات زیادی شده و نهایتا” حیواناتی وجود دارند که کاملا” با ما متفاوت هستند.

اگر احساس ها و کار مغز در حیوانات متفاوت باشد، ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم که آنها حرکات و عکس العمل هایی مشابه ما داشته باشند. وضعیت رفتاری و هوش و استعداد حیوانات با آنچه که در انسان است تفاوت زیادی دارد. ما نمی توانیم از آنچه که در ذهن و فکر حیوانات می گذرد آگاه شویم.

بنابراین وقتی که ما سگی را می بینیم که به هنگام خوابیدن پاهای خود را حرکت می دهد و یا صدایی از خود درمی آورد، نمی توانیم مطمئن شویم که آیا او خواب می بیند و یا اینکه تصور ما از خواب دیدن او درست است. سلولهای مغز احتمالا” پیامهای صادره از مغز را به عضلات برده و این یک عکس العمل عضلانی باشد و سگ هرگز تصوری از خواب و رویا نداشته باشد.

بعضی از حیواناتی که ساختمان مغزی مشابه ی مغز انسان دارند، ممکن است تصورات فکری مشابه ی ما داشته باشند که آن هم به مراتب ساده تر و ابتدایی تر می باشد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 8

 

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x