آیا مارماهی ها در خشکی هم حرکت می کنند؟

مارماهی ها هم ماهی هستند. در حالی که بعضی از انواع آبی آنها در خشکی هم حرکت می کنند! مارماهی ها مانند بقیه ماهی ها دارای ستون فقرات بوده و در آب زندگی کرده و دارای برنس می باشند. اغلب آنها در دریا زندگی می کنند. تعداد معدودی از آنها مدتی از عمر خود را در آب های تازه می گذرانند اما آنها نیز بخشی از زندگی خود را در آبهای شور دریاها می گذرانند.

اغلب مارماهی ها تخم های خود را در آب شور می ریزند. به همین دلیل است که بعضی از آنها در خشکی هم حرکت می کنند.

مارماهی های موجود در آب شیرین برای تخم ریزی اغلب مسافت های طولانی را می پیمایند. برای اینکه به آب شور برسند آنها بایستی از خشکی عبور کنند.

زمانی که در خشکی هستند مایع لزج روی بدنشان به آنها کمک می کند تا از طریق پوست نفس کشیده و همچنین از خشک شدن بدنشان جلوگیری کنند. شما احتمالا” مارماهی ها را در خشکی نمی بینید. زیرا آنها در شب حرکت می کنند. اما در چاه ها و مرداب ها و جاهایی که آب ساکن دارند دیده می شوند.

مارماهی هایی که شما احتمالا” در خشکی می بینید از نوع ماده هستند. نرها از ماده ها کوچکتر بوده و معمولا” بیشتر از 50 سانتی متر نیستند. آن ها معمولا” نزدیک دریاهایی که تقریبا” دارای آب نیمه شور هستند دیده می شوند. ماده ها به نرها پیوسته و هر دو با هم وارد آب می شوند. مارماهی ها چاق و قوی هستند و همیشه آماده مهاجرت به آبهای محل تولدشان می باشند.

آنها در پاییز ساحل را ترک می کنند و صدها فرسنگ به داخل و عمق آبهای جنوب شرقی برمودا می روند. این ناحیه به دریای سارگاس معروف است. جایی که در آن تخم ریزی کرده و می میرند.

چیزی که جالب است این است که مارماهی های آب شیرین اروپا در آنجا نیز تخم ریزی می کنند. آنها طول اقیانوس را می پیمایند تا برای تخم ریزی به آنجا برسند. وقتی که مارماهی ها از تخم درمی آیند. جریان آب دریا نوزادان کرمی شکل را به سمت شرق می برد. در مدت 5/2 تا 3 سال نوزادها به دهانه رودخانه های اروپا می رسند، زمانی که تقریبا” تغییر شکل داده و تبدیل به مارماهی های بالغ می گردند.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 8

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x