آیا همه گونه های میمون باهوشند؟

واژه ی میمون معنایی گسترده دارد. ولی میمون آدم نما به میمونهایی می گویند که دم ندارند، شبیه آدم بوده و در جنگل های گرمسیر افریقا و آسیا زندگی می کنند.

میمونهای آدم نما بر چند دسته اند:

1 _ گوریل

2 _ شامپانزه

3 _ اورانگوتان قرمز پشمالو

4 _ گیبون دست دراز

این میمونها را آنتروپوید می نامند. آنتروپوید یعنی آدم نما چه این میمونها در بسیاری چیزها همانند انسانند. برای مثال، استخوان بندی بدن، نوع و تعداد دندان هایشان عینا” مانند انسان است. مغز پر چین و چروک میمونهای آدم نما با آنکه کوچکتر از مغز انسان است ولی به لحاظ شکل کاملا” شبیه آن می باشد. از جهت برخی استعدادها نیز همانند انسان بوده، جز آنکه هرگز قادر به حرف زدن نمی باشند. خونشان نیز شبیه خون انسان است.

گوریل بزرگترین میمون آدم نما است. قامتش به بلندی قامت انسان می رسد، ولی به مراتب نیرومندتر از او می باشد.

گیبون از همه ی میمونها کوچکتر و از همه کمتر شبیه انسان می باشد.

شامپانزه شبیه ترین میمون به انسان است. از همه باهوشتر بوده، حرکات انسان را خیلی به راحتی تقلید می کند و بسیار خوب قابل تربیت است. بدن شامپانزه به بدن انسان می ماند. فقط او 13 جفت دنده دارد ولی در انسان معمولا” 12 جفت است.

بدن شامپانزه را موی سیاه و زبری پوشانده است. البته کف دست و صورت این حیوان بی مو می باشد بعد بتدریج که پیر می شود، موهای سپیدی در اطراف پوزه اش می روید و پوست بدنش به رنگ تیره یا سیاه درمی آید.

شامپانزه را به آسانی می توان شکار کرد. خیلی هم زود در باغ وحش به محیط خود خو می گیرد. ولی بدبختانه بیماری های انسان به او نیز سرایت می کند. برخی از شامپانزه ها بر اثر سل یا سرطان مرده اند.

شامپانزه حیوانی است اجتماعی و خیلی زود حرکات انسان را فرا می گیرد و از او تقلید می کند. بعضی از شامپانزه ها که نگهبان مهربانی در باغ وحش دارند، بقدری به او علاقمند می شوند که اگر روزی مریض شوند نزدش گریه می کنند و از دست هیچکس بجز او دارو نمی گیرند.

دانشمندان دست کم حدود 20 صدای مختلف از شامپانزه را ضبط کرده اند و اینها را زبان شامپانزه به شمار می آورند.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 3

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x