آیا کوسه ها آدمخوارند؟

در جهان بیش از 150 نوع کوسه وجود دارد. برخی از آنها بسیار خطرناکند ولی بیشترشان حیواناتی بی آزار می باشند.

کوسه از چند جهت با ماهی های دیگر فرق دارد. برای نمونه، پوشش متحرکی بر روی آبشش ماهیان قرار گرفته که در کوسه چنین چیزی وجود ندارد. آبشش های کوسه فقط دارای چند روزنه بر سطح بدنش می باشد.

ستون فقرات کوسه ها از استخوان درست نشده است، بلکه از غضروف (یعنی نرمه استخوان) است.

دیگر از چیزهای غیرعادی که در اندام کوسه دیده می شود، دندان عجیب و غریب آن است. دندانهای کوسه هرگز مانند دندانهای معمولی حیوانات نروییده، بلکه به صورت استخوانهای بی شماری است که ریز ریز و ردیف هم، لثه و سطح دهانش را پوشانده است. هرگاه یک ردیف از این دندانها فرسوده شوند، بی درنگ می ریزند و ردیف دیگری از دندانهای تازه جای آنها را پر می کنند.

اگر خوب به تصویر کوسه نگاه کنید می بینید که دهان این حیوان در پایین سرش جای گرفته است. بنابراین اگر شکار از زیر اندامش بگذرد براحتی آن را پاره می کند. حال اگر دهان در بالای سرش قرار گرفته بود، او ناچار بود که پشت و رو شود تا دهانش به شکار برسد.

کوسه ماهی در اندازه های مختلفی یافت می شود. از 30 سانتی متر گرفته تا 21 متر ممکن است درازای این حیوان باشد. از کوسه ها دو نوع آدمخوار بوده و بسیار خطرناکند.

1 _ ببر کوسه

2 _ کوسه ی بزرگ سفید

ببر کوسه در آبهای مناطق گرمسیری زندگی می کند. گاهی وزنش به 300 کیلو می رسد. ببر کوسه بقدری نیرومند است که می تواند یک شیردریایی را یک جا ببلعد. این همان کوسه ای است که بر سر زبانها افتاده و از حمله اش به انسان داستانها ساخته اند.

کوسه ی بزرگ سفید از همه کوسه ها درنده تر و بی رحم تر است. گاهی طولش به 12 متر می رسد. این همان کوسه ای است که اگر روزی دستش به انسانی برسد بی درنگ از او یک لقمه ی چرب درست می کند. شیردریایی را هم درسته می بلعد.

از اینها که بگذریم بیشتر انواع مشهور کوسه ها که بعضی از آنها حتی کشتی ها را هم تعقیب می کنند، به حدی بی آزارند که حتی ماهیان دیگر هم از آنها ترسی ندارند. شگفت این است که بزرگترین کوسه ها که حدود 20 متر و به وزن 20 تن هستند، هرگز آزاری ندارند. آنها خونسرد و آرام از کنار ما می گذرند.

خوراکشان موجودات ریز دریایی به نام دَروازی (یا پلانکتن) می باشد. دندانهای چنین کوسه ی غول پیکری فقط 2 میلیمتر است!

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 3

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x