اعتماد به نفس چیست؟

زمانی که عادت کنیم همیشه رفتار متین و چهره ی آرام خود را حفظ کنیم، حتی و بخصوص هنگامی که از درون ناراحت و پریشانیم، اعتماد به نفس یافته ایم. وانمود کنید که آرام هستید، رفته رفته آن را بدست می آورید. اگر کمرو هستید، به این خاطر، خود را از دیگران کمتر نپندارید: شکسپیر، نیوتن، واشینگتن، کارلیل، تورن، مارشال نی و ناپلئون نیز از این مسئله رنج می برده اند. بسیاری از اندیشمندان نامی از زمره افرادی بوده اند که در جمع مشوش می شوند؛ دکارت، کانت، اسپینوزا، مریمه، ایبسن، تولستوی، آمیل، میشله، ژان ژاک روسو … وانگهی به کرات خواهید دید که بیشتر افراد کوته فکر و مبتذل ناخودآگاه از خویشتن داری بی بهره اند. شاید عدم اعتماد به نفس خدشه ای به ارزش ذاتی ما نرساند، اما تقریبا” همیشه از اقتدار توانایی های عملی ما می کاهد. با این حساب، می توان گفت که این نقطه ضعف به نوعی زیانبار است، ولی خجالت آور نیست. با توجه به اینکه خود نیز زمانی از کمرویی بیش از حد، رنج برده ام، و سپس بازآموزی صدها فرد کمرو را به عهده داشته ام، به یقین می دانم که خجالتی ترین افراد هم با سختکوشی و جدیت می توانند به آرامش کامل دست یابند.

هر چه بیشتر در حضور شخصی یا جمعی احساس تشویش کنید ضروری است که با آنها بیشتر روبرو شوید. بنابراین از ملاقات هایی که با ایشان در پیش دارید، به هیچ عنوان، سر باز نزنید. آیا خود را مجاز می دانید تا از دورنمای احساسی ناخوشایند بگریزید، در حالی که مردم، هر روز با خطرهای واقعی و جدی دست و پنجه نرم می کنند؟ بعد از هر آزمون قویتر و مقاومتر می شوید؛ و ساعتها و روزهای آینده دیگر از این احساس ناخوشایند چیزی باقی نخواهد ماند، و در مقابل نیروهایتان آنقدر تقویت شده اند که پا برجا خواهند ماند.

به تجزیه و تحلیل شخصیت فردی بپردازید که شما را مشوش می کند؛ احساسی که در شما برمی انگیزد، بتدریج کمرنگ خواهد شد. فریب ظاهر یا رفتار کسی را نخورید. به خاطر داشته باشید که حتی شایسته ترین افراد نیز ظرفیت محدودی دارند، و کسی که خود را مجاز می داند رفتاری توهین آمیز اختیار کند، از زیرکی لازم برای تحقق بخشیدن به امکانات بالقوه اش، بی بهره است. برتری واقعی از هر نوع ادعا و خودپسندی گریزان است و نسبی بودن نقاط قدرتش را مد نظر دارد.

می ترسید در فلان جلسه، به علت حضور خانم «الف» یا از برخورد با آقای «ب» که بی نزاکت است، مشوش شوید. از آشفتگی اندیشه ها و جابجا گفتن واژه ها هراسان می شوید، ولی بدانید که این فرصتی است طلایی برای به کارگیری و پرورش توانایی ها. تصور می کنید که مسخره به نظر خواهید آمد؟ زهی سعادت که مسخره به نظر آییم تا واقعا” مسخره باشیم، و اگر بر کمرویی تان غلبه نکنید، به یقین بیش از این مورد تمسخر قرار خواهید گرفت. دیگر دستخوش حساسیت پذیری خود نشوید، در زمان کمی بدست فراموشی سپرده خواهد شد.

منبع: کتاب آموزش گفتار – تالیف پل ژاگو

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x