الماس صنعتی چیست؟

تنها فرق بین الماس صنعتی و سایر انواع الماس اینست که الماس های صنعتی در درجه ی پایین تری قرار دارند. اگر این الماس ها از نظر جنس خوب بودند و رنگهای زیبایی داشتند و به اصطلاح ترک دار و معیوب نبودند، البته می شد از آنها در امر جواهر سازی استفاده کرد و قیمت زیادتری بر آن گذاشت شاید به نظر شما اعجاب انگیز باشد که شئیی قیمتی مثل الماس را در صنعت بکار برند، ولی الماس از قدیم «پادشاه صنعت» نامیده شده است. کلمه ی الماس، از کلمه ی یونانی (آداماس) مشتق شده که به معنی شکست ناپذیر است. الماس واقعا” شکست ناپذیر است، زیرا هیچ چیز در دنیا نمی تواند آنرا ببرد، به جز الماس دیگری!

بنابراین سه چهارم الماس هایی که بدست می آید هرگز به جواهر سازی نمی رود، بلکه در صنعت از آنها استفاده می شود، به علت اینکه بسیار سخت هستند. در حال حاضر در حدود 20 درصد همه ی الماس های صنعتی روی مته ها سوار شده و توسط شرکتهای اکتشاف معادن برای سوراخ کردن سنگها مورد استفاده قرار می گیرد.

الماس را می کوبند و تبدیل به خاک الماس می نمایند و آن را برای ساختن چرخ های الماس تراشی بکار می برند. این چرخها بعضی از ابزارها را تیز می نمایند و همچنین عدسی ها را می تراشند.

الماس های دیگری هستند که در حدیده کردن بکار برده می شوند. باید دانست که بدون وجود الماس بعضی از صنایع مهم امروزه متوقف خواهد شد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 7

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x