الکل چیست؟

لینک ورود به بازی همستر

انواع زیادی الکل وجود دارد. یکی از عمومی ترین انواع آن، الکلی است که در مشروبات الکلی یافت می شود. به این نوع الکل، «الکل اتیل» گفته می شود که معمولا” بنام الکل گرین مشهور است.

این الکل از نشاسته و قند ساخته شده و تقریبا” از اکثر سبزی ها، حبوبات و میوه ها نیز درست می شود. الکلی که از نشاسته درست می شود، به این ترتیب است که ابتدا نشاسته را به قند تبدیل کرده و سپس قند را تخمیر نموده و الکل می سازند.

عموما” الکل را از ذرت، چاودار، جو و سایر مواد درست می کنند. 

آیا می دانستید که الکل اتیل به عنوان یک نوع سوخت نیز با ارزش می باشد؟

حتی می توان از آن در اتومبیل به جای بنزین نیز مصرف نمود. وقتیکه در موتورها از آن استفاده می کنند، غالبا” با سایر مواد شیمیایی مخلوط می کنند تا بهتر شود. در دوران جنگ جهانی دوم، کشورهای مختلفی که از نظر نفت در مضیقه بودند از مخلوط الکل بجای بنزین در اتومبیل استفاده می کردند.

اگرچه الکل سبکتر از آب است ولی این دو مایع به آسانی با هم مخلوط شده و محلولی را بوجود می آورند که نقطه انجمادش پایین تر از آب می باشد. از این نوع محلول غالبا” بعنوان ماده ضد یخ در رادیاتور اتومبیل ها استفاده می شود.

چون الکل مواد زیادی را حل می کند غالبا” بعنوان مایع حل کننده نیز مورد استعمال بوده و در تهیه انواع لاک الکل و روغن جلا برای رنگ کردن چوب و فلزات نیز بکار می رود.

الکل در تهیه داروهای بیهوشی و بی حس کننده مانند کلرفرم و اتر و همچنین در ساختن مواد زیادی از قبیل رنگهای مصنوعی، دارو، انواع مرهم و سرکه مصرف می شود.

الکل ماده ای است ضد عفونی کننده و از این رو در اماکن عمومی و بیمارستان ها نیز موارد استعمال دارد. 

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 1

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید