باد از کجا می آید؟

از دو راه می شود باد و منشأ حرکت آن را مورد مطالعه قرار داد. یکی به وسیله ی دقت در اوضاع جوی محیط دور و بر خودمان و یکی هم با دقت در وضعیات جوی جهانی و مطالعه در کیفیت وزش بادهای تندی که در آن می وزد.

اختلافات و تغییرات فشار هوا ممکن است در محیط محدود اطراف شما وجود داشته باشد، که احتمالا” موجب پدید آمدن بادهای محلی خواهد شد.

اگر در نزدیکی ساحل زندگی می کنید، نمونه آن را همه روزه خواهید دید. در مدت روز، زمین گرم می شود، هوای روی آن بالا می رود و هوای خنک از روی آب جریان پیدا می کند و جانشین آن می گردد. در شب، زمین خنک تر از آب می شود، هوای گرم از روی آب به بالا می رود و نسیمی از زمین به طرف آب می وزد که جانشین هوای گرم می گردد. آنچه که در اطراف شما اتفاق می افتد درست نظیر وضع بادی است که در سرتاسر زمین می وزد، منتها با میزان بزرگتر.

گرمترین نقاط روی زمین اطراف خط استوا می باشد. بنابراین در آنجا همیشه کمربندی از هوای گرم در حال صعود می باشد. این کمربند هوای گرم به طرف شمال و جنوب جاری شده و دو مرتبه در سرزمینی فرو می رود، که آن را عرض جغرافیایی اسبی می نامند. هوای مذکور در امتداد سطح زمین به طرف خط استوا و قطب شمال و جنوب روان می گردد.

اگر زمین درحال گردش نبود، این بادها همیشه به صورت بادهای شمالی یا جنوبی بودند. اما گردش زمین تمام بادهای نیمکره ی شمالی را به طرف راست و بادهای نیمکره ی جنوبی را به طرف چپ منحرف می نماید. بادهایی که از عرض جغرافیایی اسبی به طرف استوا می وزند به اسم بادهای موسمی معروف هستند. بادهایی که به طرف قطبها در جریان هستند به اسم بادهای غربی نامیده می شوند. کشور امریکا بطور کلی در منطقه بادهای غربی قرار دارد.

بادهای معمولی دیگری در سایر نقاط دنیا وجود دارد. ولی بطوری که مشاهده می نمایید، باد از یک نقطه برمی خیزد و جریان آن بستگی به ترتیبی دارد که هوای روی زمین گرم می شود.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 7

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x