برونتوسوروس چگونه موجودی است؟

برونتوسوروس، از خانواده دایناسورها و در عصر خزندگان می زیسته است. عصر خزندگان یکی از دوره های زمین شناسی است که تریاسه نامیده شده و حدود 230 میلیون سال پیش آغاز گردید. دایناسورها آخرین بار در صخره های مربوط به دوره ی کرتاسه پیدا شده که مربوط به 65 میلیون سال پیش بوده است. بنابراین عصر دایناسورها حدود 165 میلیون سال به طول انجامید.

بطور کلی دایناسورها در خشکی زندگی می کرده اند. اما بعضی از آنها در آبهای کم عمق مانند رودخانه ها، مردابها و دریاچه ها نیز بسر می برده اند.

دایناسورها جزو دسته ی جانوران گیاهخوار و گوشتخوار بوده اند و اغلب روی 2 پای عقب خود حرکت می کرده اند. این جانوران خونسرد بودند و پوست بدنشان پوشیده از فلس بوده است.

یک گروه از دایناسورهای عظیم الجثه را ساروپاد نامیده اند. پاهای مارمولک گونه آنها بسیار بزرگ و پنج انگشتی بوده و اینها بزرگترین جانورانی بوده اند که تاکنون وجود داشته اند. برونتوسوروس یکی از انواع ساروپادهاست و چون به هنگام حرکت این حیوان عظیم الجثه تصور می شده که زمین زیر پای او به لرزه درمی آمده، آن را صاعقه نامیده اند.

برونتوسوروس ها سری کوچک در انتهای گردنی بلند داشته اند (تقریبا” مشابه اسبها بوده اند) و بدنی فیل مانند و دمی بسیار بلند داشته اند. چنین تصور شده که این جانوران حدود 30 تا 40 تن وزن داشته اند. با این وجود، آنها قادر بوده اند به خوبی حرکت کرده و غذای مورد نیاز خود را بدست آورده و در طول سالهای متمادی دستخوش تغییراتی گردند.

برونتوسوروس ها به احتمال زیاد در آب زندگی می کرده اند و بالا آمدن آب تا حد زیادی سبب کاهش وزن آنها می شده و در نتیجه قادر بوده اند راحت تر حرکت کنند. این جانور، در آبهای نسبتا” عمیق، تقریبا” به حالت شناور بوده و به این طریق امکان جابجایی بهتری را داشته و همچنین می توانسته خود را در مقابل جانوران گوشتخوار دیگر حفظ کند. برای غذا، از گیاهان داخل آب و حاشیه چشمه ها و رودخانه ها استفاده می کرده است.

وقتی که جانور ماده، برای تخم گذاری به خشکی می رفته، سایر جانوران گوشتخوار به او حمله ور می شده و او را از پای درمی آورده اند. به این طریق نسل برونتوسوروس ها از بین رفته است.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 8

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید