دانستنی از جغد برای نوجوانان

از فراوان ترین جانوران شب گرد، می توان جغد را نام برد که تقریبا” در تمام دنیا وجود دارد. این پرنده همیشه در جاهای تاریک و متروک زندگی می کند و میل دارد در سوراخ درختها و غارها، چاههای قدیمی و بالاخره خانه های متروک زندگی کند.

جغد در شب به شکار پستانداران کوچک می رود و در تاریکی شب فقط گوش های اوست که در این موقع به کمکش آمده و به طرف شکار حمله وار، به چنگال خود می گیرد.

پنجه های این حیوان دارای چهار ناخن خیلی تیز و محکم و بلند، مثل سوزن سر بیرون آورده است و در هنگام شکار اول پنجه و ناخن ها را در بدن حیوان فرو کرده و سپس آن را گرفتار می سازد و به این ترتیب بسیاری از موشها و حیوانات موزی دیگر را شکار می نماید.

چشم جغد ظاهرا” از چشم ما بزرگتر است. او نمی تواند چشم های خود را حرکت دهد. زیرا چشمانش مثل دو چراغ جلو اتومبیل در صورت او میخکوب شده است و برای مشاهده این طرف و آن طرف مجبور است سر خود را بجنباند.

جغد در بعضی از کشورها شوم است و صدای آن را شوم می دانند. ولی در انگلستان هیچ پرنده ای به اندازه جغد مورد احترام و حمایت مردم و دولت قرار نگرفته است. در فرانسه برخلاف عقایدی که در ایران وجود دارد، مظهر شانس و اقبال شناخته شده است.

منبع: کتاب دانستنی های نوجوانان جلد 5

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x