چه هنگام بشر حیوانات را رام و اهلی کرد؟

روزی که بشر به رام کردن حیوانات وحشی نمود، بزرگترین گام را برای متمدن ساختن خود برداشت. زیرا حیوانات اهلی، برای او کار می کردند و علاوه براین، خوراک او را از لحاظ گوشت نیز فراهم آوردند.

بنابراین، او دیگر مجبور نبود همیشه در پی شکار، خانه بدوش باشد. چه می توانست در جایی مسکن کند و با خیال آسوده جامعه ای تشکیل دهد.

اینکه چه روزی این واقعه ی بزرگ در تاریخ بشر روی داد و چه حیوانی در چه زمانی به دست او رام گردید، بر کسی معلوم نیست. تنها می دانیم که این حوادث مربوط به ما قبل تاریخ بشرند.

نخستین حیوانات اهلی عبارتند از: سگ، گاو، گوسفند، بز و خوک. اینها و همچنین حیوانات بارکش مانند شتر و الاغ حیواناتی بودند که به احتمال قوی، برای نخستین بار، در آسیای مرکزی اهلی شدند نه در اروپا.

جای تعجب نیست اگر می بینیم نخستین حیوانات اهلی آنهایی بودند که خوراک انسان را فراهم می کردند.مثلا” سگ در شکار حیوانات، به انسان کمک می کرد. گاو، گوسفند، بز و خوک گوشت یا شیر یا و یا هر دوی آن را برای بشر فراهم می آوردند.

در میان پرندگان به احتمال زیاد غاز و سپس اردک زودتر از همه بدست بشر رام شدند. این دو حیوان در مصر قدیم بسیار فراوان بودند.

 کبوتران که گوشتی مناسب برای خوردن دارند، از زمان «تورات» و پیامبران یاد شده در کتابهای مقدس، با بشر مأنوس بودند.

ساحل نشینان آمریکای شمالی، در زمان پیش از تاریخ، گله های بسیاری از بوقلمون را تربیت می کردند.

گویا خرگوش نیز نخست بخاطر گوشتش در اختیار انسان قرار گرفت. بعد از گاو و گوسفند حیوانات بارکش رام شدند. باز چنین می پنداریم که خر و شتر از همه آنها زودتر فرمانبردار بشر گردیده باشند.

اما اسب کمی دیرتر به اطاعت انسان گردن نهاد.

فیل نیز از قرن ها پیش بدست بشر تربیت یافته و بارکشی او را می کرد. در آمریکای جنوبی نیز لاما که نوعی شتر است، از قدیم الایام پیوسته بارکشی می کرده است.

گربه در مصر از حدود 3600 سال پیش جزء حیوانات اهلی درآمده است.

  منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 2

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید