درباره خرچنگ نعلی شکل چه می دانید؟

خرچنگ نعلی شکل موجود بسیار جالبی است. در واقع این موجود خرچنگ نیست. بلکه می توان او را از خانواده خرچنگ ها و عنکبوت ها به حساب آورد.

اسم علمی این جانور لیمولوس یلی فموس است که توصیف کننده ویژگی های چشمهای او است. این جانور چهار چشم دارد که یک جفت آن در طرفین سر و جفت دیگر کاملا” بهم نزدیک و چسبنده هستند. دانشمندان خرچنگ نعلی شکل را فسیل زنده می خوانند. زیرا شکل این جانور طی میلیون ها سال تغییر محسوسی پیدا نکرده است، در واقع این جانور حدود 2 میلیون سال به شکل فعلی خود بسر برده است. تمام بدن جانور بوسیله ی پوسته ی ضخیم صدف مانندی پوشیده شده است و دارای دمی شمشیر مانند بوده و بدنی خاردار دارد.

چنانچه حیوان بوسیله ی حرکت امواج واژگون شود قادر است به کمک دم خود، خود را مجددا” به حال اول برگرداند. یک خرچنگ نعلی شکل دارای شش جفت پا می باشد که چهار جفت آن را برای حرکت در کف اقیانوس بکار می برد و یک جفت قویتر عقبی جهت شنا کردن و حرکت به سمت جلو و بالاخره جفت کوتاه جلو برای نگه داشتن طعمه و بردن آن به طرف دهان می باشد. در واقع دهان او بوسیله ی پاها کاملا” مخفی شده و در نتیجه یافتن و شناسایی آن در یک نگاه ساده بسیار مشکل است.

بازوها مواد غذایی و طعمه را گرفته و قطعه قطعه کرده و به داخل دهان فرو می برند. خرچنگ نعلی تقریبا” همه چیز می خورد، از صدف های کوچک، کرمها و تخم ماهی ها تا جلبک ها و مواد پوسیده رو به زوال. این جانور توسط برانش تنفس می کند و هر برانش حدود 150 لایه نازک دارد که اکسیژن را از آب گرفته و استفاده می کند. تا وقتی که این لایه ها مرطوبند جانور قادر به تنفس است. نوزاد خرچنگ نعلی از تخم های بسیار کوچکی بیرون می آیند. آنها در بدو تولد فاقد دم بوده و دارای پوستی لطیف می باشند. در حدود 4 هفته حیوان به حدی رشد می کند که دیگر درون پوسته نمی گنجد. چون پوسته رشد نمی کند، لذا حیوان بایستی در این مرحله پوست بیاندازد. قبل از اینکه خرچنگ نعلی به اندازه ی معمولی خود رشد کند ممکن است تا بیش از 20 بار پوست بیاندازد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 8

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x