در یک کندو چند زنبور عسل وجود دارد؟

زنبور عسل، سازمان اجتماعی بسیار شگفتی دارد. سازمانی که در برخی جهات به نظم و پیچیدگی سازمانهای بشری می ماند. هیچ یک از جانداران وحشی نتوانسته اند در این قسمت با زنبور عسل برابری کنند.

اگر زنبور عسل بخواهد از یک عمر طولانی و راحتی برخوردار باشد باید حتما” به گروه هم نوعان خود بپیوندد. زیرا اگر گوشه ی تنهایی را برگزیند عمرش بسیار کوتاه خواهد گردید.

اجتماع زنبوران عسل مرکب است از:

_ یک ملکه

_ هزاران زنبور کارگر

_ و در فصل های معینی، صدها یا هزاران زنبور نر نیز با آنها همکاری می کنند.

این گروه باید در پناهگاهی زندگی کنند. از این رو، گاهی در میان تنه ی درختان و گاهی در درون یک جعبه ی خالی لانه می کنند. امروزه، کندوهای مدرنی که انسان می سازد جایگاه بسیار مناسبی برای زندگی زنبورها به شمار می رود.

وظیفه ی ملکه تخم گذاری است، ولی خود قادر به نگهداری از تخم هایش نمی باشد. پس همه ی تخمها را ملکه به تنهایی تولید می کند. روزانه بیش از 1500 تخم از ملکه به وجود می آید. بنابراین، در هر فصل ملکه 250 هزار تخم می گذارد.

البته برخی از ملکه ها وضعی استثنایی دارند. زیرا در سراسر عمر خود، که یک یا دو سال بیش نیست، یک میلیون تخم تولید می کنند. از بیشتر این تخم ها ملکه یا زنبوران کارگر و گاهی هم بنا به نیاز تعدادی زنبور نر بوجود می آیند.

در اجتماع زنبوران حدود چند هزار زنبور کارگر یافت می شود. ولی چون سازمان شان به اوج تکامل برسد تعداد کارگران به حدود 60 هزار هم بالغ می شود. از این رو می بینیم که در کندو چه ولوله ای برپا شده، شمار زنبوران به گونه ی سرسام آوری افزون می گردد.

در یک کندو که این همه زنبور عسل گرد هم آمده اند مسئله تقسیم کار برایشان مطرح می شود. یعنی آنکه هر زنبوری باید وظیفه ی خود را بشناسد و کارش را هم خوب انجام بدهد.

در نتیجه، هر زنبور کارگر به تنهایی و بی آنکه تعلیم ببیند کارهای بسیاری را خود به خود انجام می دهد. آن هم کارهایی که به حد کافی پیچیده و دشوار بوده، نیاز به مهارت دارند.

زنبور کارگر نخست باید رفت و روب و تمیز کردن کندو را بر عهده بگیرد. چون اندکی بزرگتر شود، پرستاری نوزادها به او محول می شود و مسئول تغذیه شان نیز می شود.

در آخرین مرحله ی تکامل، زنبور کارگر از کندو بیرون می آید و در دشتها به پرواز درمی آید تا از میان گلها گرده ی گل بیندوزد  و با آن عسل بسازد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 3

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x