دود چیست؟

دود در نتیجه ی ناقص سوختن برخی مواد سوختی حاصل می شود. بنابراین اگر اغلب سوختهای معمولی کاملا” بسوزند، هرگز دود نخواهیم داشت.

اغلب سوختها شامل کربن، هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن، کمی سولفور و احتمالا” مقداری خاکسترهای معدنی هستند. حال اگر این سوختها کاملا” بسوزند، محصول نهایی، دی اکسید کربن، بخار آب و نیتروژن آزاد خواهد بود، که تمام آنها مواد بی آزار می باشند. اگر گوگرد وجود داشته باشد، مقدار کمی هم جوهر گوگرد درست می شود و هنگامی که با هوا و رطوبت در تماس باشد، این ماده تبدیل به اسید زنگ زننده می گردد.

برای آنکه مواد سوختنی با احتراق کامل بسوزد، بایستی هوای کافی با درجه حرارت بالا وجود داشته باشد تا اکسیداسیون کامل انجام گیرد. فراهم کردن ایت شرایط سخت است، به خصوص در مورد سوختهای جامد و در نتیجه دود خواهیم داشت. یک نوع زغال سنگ و کک می تواند بدون دود بسوزد، چونکه دارای مواد فرّار نیست. ولی ککهایی که دارای قیر هستند در حرارت کمتری تجزیه می شوند و به این جهت گازها و مواد قیری از خود آزاد می کنند که با گرد و بخار ترکیب شده تولید دود می نماید.

هوای شهرها مملو از ذرات جامد معلق می باشد. ولی همه ی آنها دود نیستند. ممکنست شامل گرد و بخار، ذرات سبزه و مواد دیگری هم باشند. تمام اینها بتدریج تحت فشار قوه ی جاذبه ته نشین می شوند. در شهرهای کوچک گاهی در حدود 75 تا صدتن از این مواد، در هر مایل مربع در سال جمع می شود. در شهرهای بزرگ صنعتی، این فضولات ممکنست به مقدار ده برابر بیشتر باشند.

دود می تواند خسارات بزرگی ببار آورد.دود به سلامتی افراد و دارایی آنها و زندگیشان صدمه می زند. در شهرهای بزرگ صنعتی، دود قدرت تابش آفتاب را کم می کند و مخصوصا” اشعه ماوراء بنفش را که اساس سلامتی است کاهش می دهد.

اگر باد دود را پراکنده نمی کرد، شهرهای بزرگ صنعتی احتمالا” همه روزه مه آلود بودند.

در واقع در جاهایی که مه دودآلود روی می دهد، اغلب مرگ در اثر امراض قلبی و سینه زیادتر می شود. اثر دود در حیات نباتی به خصوص خیلی مضر می باشد. زیرا در تنفس گیاهان تداخل می کند و آفتاب مورد احتیاج گیاهان را می پوشد. اغلب اسید موجود در دود مستقیما” گیاه را از بین می برد. امروزه، شهرهای زیادی دست به مبارزات بزرگی زده اند که از دود جلوگیری نمایند یا اینکه جلو صدمات آن را بگیرند.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 7

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x