رابین هود کیست؟

از یک دزد هرگز کسی قهرمان نمی سازند. ولی رابین هود که دزدی بنام بود، چهره ی یک  قهرمان به خود گرفت، زیرا او با دزدان دیگر بسیار فرق داشت.

همه می دانند که دزدی کار بدی است، ولی با این حال رابین هود را می ستایند، زیرا او مال ثروتمندان را می ربود و میان فقرا تقسیم می کرد.

آیا قهرمانی به نام رابین هود هرگز وجود داشته است؟

آنچه ما از او می دانیم این است که وی قهرمان داستان ها و تصنیفهای انگلیسی رایج در قرون چهاردهم و پانزدهم بود.

او را چنین می پنداشتند که در قرن دوازدهم در جنگل شروود می زیست.

در یک کتاب تاریخی که در سال 1521 به زبان لاتینی منتشر شد، چنین آمده است:

«در حدود دوران سلطنت ریچارد اول، رابین هود و جان کوتوله، دزدان معروف، در جنگلها کمین می کردند و فقط اموال ثروتمندان را به تاراج می بردند. آنان کسی را نمی کشتند، مگر افرادی را که به مقاومت برمی خاستند و یا به آنها حمله ور می شدند. رابین صد کماندار ورزیده در خدمت داشت. آنها طوری آموزش دیده بودند که می توانستند با چهارصد تن مقابله کنند. آوازه ی رابین در سراسر انگلستان پیچیده بود و رفتارش را همه تحسین می کردند. او نمی گذاشت هیچ زنی آسیب ببیند و یا مالی از نیازمندی به سرقت برود. برعکس، اموالی از کلیساداران ظالم می ربود و در اختیار مستمندان می نهاد.»

از این عبارات در می یابید که تا چه اندازه افکار مردم تحت تأثیر شخصیت رابین هود واقع شده بود.

همه دلیری و کمانداری او را تحسین می کردند و در نتیجه پیاپی برایش افسانه می پرداختند.

از او یک ورزشکار بزرگ، یک کماندار بی نظیر و یک دوستدار بیشه ی سبزی که زیستگاهش بود، ساخته بودند.

درباره ی رابین هود نظرها مختلف است. برخی بر این باورند که او یک ساکسونی و از آخرین افرادی بود که در برابر نورمانهایی که انگلستان را به زیر سلطه در آوردند، مقاومت می کردند.

البته این مسلم است که بالاخره رابین هودی در انگلستان وجود داشته است و باز این حقیقت دارد که بسیاری از سرگذشتهایی که در افسانه ها آمده، درباره ی شخصی به نام رابین هود بوده است.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد دهم

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x