رادیو اکتیویته چیست؟

مشکل است که امروزه کسی زندگی کند و چیزی درباره ی رادیو اکتیویته نشنیده یا نگران آن نباشد. می دانیم که آزمایش بمب اتمی تولید رادیو اکتیویته می نماید و برای همین است که آن، یکی از بزرگترین اشکالاتی است که بشر امروزه با آن مواجه می باشد. ولی ببینیم رادیو اکتیویته چیست؟ و به چه دلیل برای بشر مضر می باشد؟

اجازه دهید اول با اتم شروع کنیم. هر اتمی را که بنگریم از لحاظ ساختمانی شبیه به منظومه ی شمسی ما می باشد که به جای خورشید در آن یک هسته قرار دارد و به جای سیارات، الکترونها به دور این هسته در گردش هستند. هسته از یک یا تعداد بیشتری ماده ساخته شده است.

رادیو اکتیویته هنگامی روی می دهد که به سبب اتفاق خارجی تعداد یک ماده یا بیشتر از هسته اتم بیرون بجهد. و در همین هنگام، ممکنست اتم انرژی را به صورت اشعه (اشعه گاما) از خود خارج نماید. بعضی از عناصر طبعا” رادیو اکتیو هستند. این مسئله می رساند که اتم ها موادی هستند که دائما” ذرات الکتریکی تخلیه می کنند. وقتی این حال حادث می شود، می گوییم اتم در حال تجزیه شدن می باشد و وقتی ذرات خارج می شوند، در ماهیت عناصر تغییراتی روی می دهد.

به این طریق رادیوم که طبیعتا” جسم رادیو اکتیوی است ذراتی از خود خارج می نماید و به شکل عناصر دیگری تجزیه می گردد تا اینکه به سرب تبدیل می شود.

اکنون دانشمندان کشف کرده اند که چگونه رادیو اکتیو مصنوعی بوجود آورند. بوسیله بمباران کردن اتمهای عناصر خاصی می توان اتمها را تجزیه کرد و آنها را رادیو اکتیو نمود. به این ترتیب اتم های بمباران شده از خود مقداری انرژی خارج می نمایند و به همین دلیل است که این ماشین ها را ماشین خرد کننده ی اتم نامیده اند.

چرا رادیو اکتیویته برای انسان مضر است؟

ذرات فرار اتمهای خرد شده را پیش خود مجسم نمائید. وقتی این ذرات به اتمهای دیگر برخورد می کنند، می توانند باعث تجزیه ی آنها هم بشوند و خواص شیمیایی آنها را تغییر دهند.

حالا، اگر این ذرات به سلول های زنده ی بدن برخورد کنند، محققا” می توانند باعث تغییراتی در آنها شوند. مثلا” پوست بدن را سوزانده و از بین ببرند، یا گلبول های قرمز خون را منهدم نمایند، یا باعث تغییراتی در سایر سلولها گردند.

بنابراین در حالی که از راههای مختلفی رادیو اکتیویته ممکنست برای بشر مفید باشد، به همین طریق هم امکان دارد مخرب و مضر باشد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 7

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x