سریع ترین حیوان کدام است؟

بشر بسیار بر خود می بالد که توانسته چیزهایی اختراع کند که در آسمان با سرعتی بالاتر از سرعت صوت، گردش کند. با هواپیما از این کرانه تا به کرانه ی دیگر را تنها در ظرف چند ساعت کوتاه طی می کنند.

آری، بشر براستی باید به نیروی اندیشه ی خود ببالد. زیرا اختراع این وسایل سریع السیر همه تراوشی از فکر و مغز اوست. اما از اینکه بگذریم، انسان خود به لحاظ جسمش از کندپاترین پستانداران به شمار می رود.

اکنون ببینیم برخی از حیوانات چهارپا با چه سرعتی می دوند. البته در ضمن این را هم بخاطر داشته باشیم که بسیاری از حیوانات تندپا نمی توانند در یک مدت طولانی پیوسته با آخرین سرعت خود بدوند. مثلا” انسان که می تواند حدود 35 کیلومتر در ساعت بپیماید فقط قادر است که این سرعت را در یک مسافت 2 کیلومتری ادامه بدهد. بیش از این مقدار، او خسته می شود و کم کم از پای می افتد.

سرعتهایی که ما برای حیوانات هم اکنون یاد خواهیم کرد، از نظر علمی دقیق نیستند. آنها فقط بر پایه ی گزارشها و مشاهده به دست آمده و فقط شما را با میزان تقریبی سرعت دویدن حیوانات آشنا می کند.

در میان حیوانات چهارپا، قهرمان دو، یوزپلنگ است. این حیوان می تواند حدود 110 کیلومتر در ساعت بدود.

حیوان بعدی گاو وحشی هندی است که می تواند در ساعت 105 کیلومتر بدود.

غزال مغولی حدود 90 کیلومتر و گاو وحشی تیز شاخ (امریکایی) نیز با همین سرعت، قادر به دویدن می باشند.

این چند حیوان اگر با سایر حیوانات پستاندار مسابقه بگذارند پس از طی مسافت یک و نیم تا دو کیلومتر از همه جلو خواهند زد.

شگفت است که شیر با آنکه دشمن خود را با سرعت 80 کیلومتر در ساعت تعقیب می کند ولی قادر نیست که این سرعت را ادامه دهد. بسیاری از ما گوزن را حیوانی بسیار تندپا می پنداریم. در حالی که توانایی او فقط بین 70 تا 80 کیلومتر در ساعت است.

سگ تازی ساعتی حدود 55 تا 70 کیلومتر می دود و اندکی از خرس خاکستری تندپاتر است.

فیل را هم گفته اند که در ساعت تقریبا” 40 کیلومتر قدرت دویدن دارد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 3

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x