عصر حجر چه بود؟

در زمانهای پیش از تاریخ قبل از اینکه انسان بتواند بنویسد، دورانی بوده است که به «عصر حجر» معروف است. انسان حداقل مدت 500000 سال است که در روی زمین زندگی می کند، ولی تقریبا” تا 5000 سال پیش نوشتن را شروع نکرد بنابراین دوران ماقبل تاریخ بسیار طولانی بوده است.

چون بشر در این دوره ساختن ابزار و آلات سنگی را یاد گرفته است این دوره را عصر حجر می خوانند و اوایل عصر حجر را که دورانی بسیار کهن بوده، «عصر حجر قدیم» نام نهاده اند.

اولین ابزار سنگی که بشر ساخته احتمالا” سنگ بزرگی بوده که تمام اطراف آن را با وسیله ای تیز کرده بوده است. دانشمندان این وسیله را اصطلاحا” تبر محکم می گویند. همچنین تکه سنگهایی که در اثر خرد کردن سنگ ها بدست می آمده، بعنوان ابزار مورد استفاده قرار می گرفته است. تیشه دستی و پاره سنگهای تیز تنها ابزار انسان های عصر حجر بوده که هزاران سال از آنها استفاده می نموده اند.

بعدا”، در عصر یخبندان انسان هایی در اروپا زندگی می کرده اند که دانشمندان آنها را نئاندرتال می نامند. این دسته از انسان هایی که در دوران پیش تر آنها زندگی می کرده اند، ابزار بهتری داشته و بطور دسته جمعی هم شکار می کردند.

پس از نئاندرتال ها، انسانهای کروماگنون که مردمی پیشرفته تر بودند آمده اند. آنها انواع ابزار و آلات را مانند نوک نیزه، نیزه بلند، آلت تراش و چاقو دارا بوده و همچنین از راه شکار زندگی می کردند.

در حدود 6000 سال قبل از میلاد، تحول شگرفی در روش زندگی بشر پدید آمد. بدین معنی که او کشت و پرورش محصولات را آموخت. این دوره را آغاز نئولیتیک یا «عصر حجر جدید» دانسته اند.

در این دوره، او از حیوانات بعنوان منبع غذایی و از پوست آنها برای لباس استفاده می کرد. او دسته هایی از حیوانات را نگه داری می کرد، خانه می ساخت و بزودی هم شروع به ساختن چیزهای تازه ای کرد که در طبیعت یافت نمی شد.

خاک رس را قالب گیری کرده و به بشقاب و ظرف تبدیل نمودند، وقتیکه آنرا می پختند، می توانستند در اینگونه ظروف پخت و پز نمایند. از پشم و کتان نخ تهیه می کردند. تا اینکه زمانی که این انسانها، شروع به کار و زندگی دسته جمعی کردند، ابتدا روستا و سپس شهرهایی بوجود آمدند و این سرآغاز همان چیزی بوده است که امروزه «تمدن» نامیده می شود.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 1

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x