لاک پشت ها چه می خورند؟

لاک پشت ها خصوصیات عجیب جالبی دارند. اما غذاهایشان تا حدی عادی است. واقعیت این است که لاک پشت ها معمولا” همه چیز می خورند. البته این بستگی به نوع لاک پشت نیز دارد. یک نوع لاک پشت که به نام لاک پشت گاز گیرنده، معروف است و مردم هم زیاد چشم دیدن آن را ندارند شکارچی بسیار خوبی است. او در زیر آب به شکار ماهی، قورباغه و حتی اردک ها می پردازد.

یک نوع لاک پشت که حتی مردم هم گوشت آن را می خورند، به بهترین وجهی غذای خود را از دریا بدست می آورد. این حیوان از حشرات، بچه وزغ ها و ماهی ها تغذیه می کند. لاک پشت جعبه ای که تقریبا” هم شبیه لاک پشت آبی و هم لاک پشت زمینی است بیشتر اوقات خود را در روی خشکی می گذراند، اما در تابستان بسیار گرم و داغ دوست دارد خود را به آب سرد بزند. در روی خشکی معمولا” در جنگل ها دنبال توت و قارچ می گردد.

لاک پشت های گوفر در زمین های خشک و لم یزرع به حفر گودال هایی پرداخته و بیشتر اوقات روز را در آن به سر می برند و در اوایل شب از گودال بیرون آمده و به جستجوی غذا، میوه و سبزی می پردازند.

اما لاک پشت ها در زمستان چه کار می کنند! موقعی که ذخیره غذای آنها به پایان می رسد؟ لاک پشت ها مانند همه سوسمارهایی که در هوای معتدل زندگی می کنند در زمستان به خواب می روند. طول مدت خواب آنها بستگی به هوا دارد.

اما اغلب لاک پشت ها بین ماه های اکتبر تا مارس را بدون غذا در خواب به سر می برند. لاک پشت هایی که در آب زندگی می کنند خود را در عمق رودخانه ها و مرداب ها دفن می کنند. در حالی که لاک پشت های زمینی در زمستان خود را در سوراخ های زمین پنهان می سازند.

لاک پشت های زمینی از طریق شش ها تنفس کرده و دارای پوشش صدفی می باشند که مانند جعبه استخوانی آنها را احاطه کرده است. این صدف ها از دو قسمت تشکیل شده. یک قسمت پشت حیوان را پوشانده و قسمت دیگر زیر شکم و قسمت تحتانی آن را پوشانده است. از دو شکاف جلو و عقب صدف یا کاسه لاک پشت می تواند سر، گردن، دست و پاها و یا دم خود را خارج کند.

لاک پشت ها دارای احساس های بسیار قوی بینایی، چشایی و لامسه بوده ولی حس شنوایی آنها خیلی ضعیف است.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 9

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x