مارمولک ها چه جانورانی هستند؟

مارمولک ها جزو خزندگان هستند. دسته ای از حیوانات که شامل تمساح ها، لاک پشت ها و مارها می شوند، تاکنون در حدود سه هزار نوع از این گروه شناخته شده اند.

یک نوع مارمولک دیده شده که تقریبا” دارای پوستی زبر، بدنی کوتاه و چهارپا است. این جانور در سال ممکن است چند بار پوست بیاندازد. مارمولک ها تقریبا” در تمام نقاط دنیا به جز مناطق قطبی یافت می شوند. ولی در مناطق قطبی خوب رشد می کنند و در مناطق معتدل زمستانها را به خواب رفته و بقیه ی سال را بیدار هستند.

اکثر مارمولک ها کوچک هستند و معمولا” کمتر از 2 پا طول دارند. بزرگترین آنها به نام کومودور و مانیتور از کشور اندونزی هستند و چیزی در حدود 10 پا طول و احتمالا” 135 کیلو وزن دارند. مارمولک ها اغلب زیبا هستند و مردم آنها را شبیه اژدهاهای داستانهای افسانه ای می دانند.

بطور کلی همگی زندگی کوتاهی دارند. بعضی ها فقط 2 تا 3 سال بیشتر عمر نمی کنند. بیشترین طول عمری که برای مارمولک ها ثبت شده 25 سال است.

مارمولک ها از حشرات تغذیه می کنند. آنها را با زبان خود در هوا قاپ زده و می خورند. معمولا” طعمه هایی را می گیرند که بتوانند یکباره قورت دهند. از دندانهای خود برای نگه داشتن طعمه استفاده می کنند، نه برای جویدن و خرد کردن آن.

تعدادی از مارمولک ها، برنامه غذایی خاصی دارند. نوع شاخدار فقط از مگس ها تغذیه می کنند. سایر مارمولک ها گیاه خوار و یا احتمالا” از میوه ها استفاده می کنند.

نوعی مارمولک بزرگ که از نوع مارمولک های گوشتخوار است، از لاشه حیوانات مرده و گاهی اوقات هم از سایر حیواناتی که خود شکار می کند استفاده می نماید.

گرچه تعداد زیادی از مارمولک ها زنده متولد می شوند. اما اغلب آنها از طریق تخم گذاری تولید مثل می کنند. تخمها در خاک دفن شده و یا در داخل تنه درختان پوسیده ریخته می شوند. مارمولک ماده از تخم ها در مقابل حیوانات دیگر محافظت می کند. مارمولک های نوزاد دارای دندان مخصوصی هستند که در قسمت آرواره های فوقانی آنها قرار دارند و جانور هنگام خروج از تخم از دندان برای شکافتن پوسته تخم استفاده می کند و سپس دندان ناپدید می شود.

بسیاری از مارمولک ها در صحرا زندگی می کنند و قادر هستند که گرمای زیاد و شرایط خشک زندگی را که برای بسیاری از حیوانات دیگر غیر قابل تحمل است تحمل کنند!

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 9

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x