معرفی وسایل آزمایشگاه شیمی

وسایل آزمایشگاه

پیش از انجام هر نوع آزمایش، لازم است وسایل مورد نیاز را تهیه کنید. در آزمایشگاه های بزرگ شیمی از وسایل پیچیده و گران قیمتی استفاده می شود، ولی شما به کمک وسایل ساده هم می توانید آزمایش های ساده شیمیایی انجام دهید.

پاره ای از این وسایل را خود شما می توانید بسازید. وسایل دیگر هم در گوشه و کنار خانه شما پیدا می شوند.

وسایلی مثل گیره ی لباس، شیلنگ های لاستیکی، لوله های آزمایش و جای لوله، پایه فلزی، تور سیمی و بطری دهان گشاد.

برای شروع کار، نیرومند ترین باطری ممکن را تهیه کنید. تا آنجا که امکان دارد، وسایل دیگر را هم جمع آوری کنید. پس از جمع آوری این وسایل، می توانید همیشه از آنها استفاده کنید.

حرارت دادن به مواد شیمیایی و مشاهده تغییرات آنها، اولین قدم در هر آزمایشگاه شیمی است.

برای شروع کار، مقداری از ماده مورد نظر را در یک لوله یا ظرف آزمایش می ریزند و به آن حرارت می دهند. ساده ترین وسیله برای حرارت دادن به لوله های آزمایش، یک شمع است. این شمع را می توانید درون یک سرپوش قرار دهید و یک چراغ ساده بسازید. اما این روش یک مشکل بزرگ دارد. به این شکل که شمع دود می کند و لوله آزمایش را سیاه می کند. در نتیجه تغییرات ماده شیمیایی در درون لوله به خوبی دیده نمی شود.

چراغ های الکلی این مشکل را حل کرده اند. این گونه چراغها دود نمی زنند. شما هم می توانید به کمک یک شیشه خالی جوهر چراغ الکلی بسازید. البته باید مراقب باشید که این چراغ به زمین نیفتد و نشکند.

چراغ الکلی بونزن مناسب ترین نوع چراغ است. بونزن یک دانشمند آلمانی بود که این چراغ آزمایشگاهی را در سال 1855 اختراع کرد.

چراغ بونزن شعله ای تمیز و قابل کنترل دارد. چراغ الکتریکی هم نوع دیگری از چراغ های آزمایشگاهی است. شما می توانید به کمک کسانی که به کارهای الکتریسته و برق آشنا هستند، این نوع چراغ را بسازید.

منبع: کتاب دانستنی های علمی – جلد 13

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x