نارگیل از کجا آمده است؟

نارگیل، میوه درختی است به همین نام و میلیون ها نفر مردم دنیا آنرا می شناسند و از آن استفاده می کنند. موضوع جالب درباره ی این درخت آن است که هیچکس نمی داند پیدایش آن در کجا بوده است! از آغاز تاریخ این درخت در هر نقطه ی استوایی روئیده و ظاهرا” همیشه قسمتی از مناظر دیدنی را تشکیل می داده است.

دانشمندان عقیده دارند که میوه های آن در زمانهای قدیم توسط جزر و مد اقیانوس آورده شده و به وسیله ی انسان از یک نقطه گرمسیری به نقطه دیگر برده شده است. بدینسان تاریخ ایجاد و پراکنده شدن آن به نقاط مختلف به قدری قدیمی است که امروز نمی توان تاریخچه قطعی آنرا تعیین نمود!

علامات کوچکی را که روی نارگیل مشاهده می کنید نقاطی هستند که توسط آن درخت وصل شده اند. نارگیل یک میوه ی مخروطی است، حد متوسط اندازه آن 12 تا 18 اینچ طول، و 6 تا 8 اینچ قطر می باشد، وقتی آن را به منظورهای تجاری تهیه کنند، نارگیل را به سه قسمت تقسیم کرده و می گذارند خشک گردد، سپس گوشت سفیدرنگ آن را درمی آورند و بیشتر خشک می نمایند. در این حالت آنرا کپرا می نامند و دارای بوی سنگین و ناخوشایندی است.

اما از همین میوه روغن باارزش نارگیل را می گیرند که مدت هزاران سال مصرف غذایی برای انسان داشته است. امروزه، آن را در صابون سازی، جانشینی کره، لوازم آرایش و خیلی دیگر از محصولات تجارتی بکار می برند.

البته، گوشت نارگیل را چنانکه در آشپزی و شیرینی پزی بکار می رود همه می شناسیم. آیا می دانید که هر قسمت از درخت نارگیل به شکلی مورد استفاده مردم مناطق استوایی واقع می شود؟

ساقه و برگهای آن را برای سر پناه به کار می برند. از برگهای باز نشده ی آن اهالی هند شرقی و بومی های دریای جنوب شیره ای را می گیرند که تادی نامیده می شود. آنها این شیره را بهمان حالت طبیعی، یا بصورت تخمیر شده یک نوع لیکور درست می کنند.

گل نارگیل را به عنوان سبزیجات مصرف می کنند. از شیره ی نارگیل یک آشامیدنی مفرحی درست می نمایند.از رشته های دور میوه نارگیل نخهای محکمی درست می کنند.

از پوست آن کود با ارزشی می سازند. از بدنه ی درخت، مبل و صندلی ساخته می شود. برگهای طویل آن رشته هایی دارند که از آن کلاه می سازند. بنابراین مشاهده می نمائید درخت نارگیل یکی از مفیدترین درختهایی است که یافت می شود.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 8

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x