نقد بازی دراکولا 3 ؛ بازی معمایی برای PC

اگر اهل بازی های فکری و معمایی هستید و PC ضعیفی هم دارید، بد نیست نگاهی به بازی دراکولا 3 بیاندازید که یک بازی قدیمی است.

امروز نقد آن را که قبلا در ضمیمه کلیک روزنامه جام جم چاپ شده بود برایتان منتشر کرده ایم:

یکی از مشکل ترین بازی های ماجرایی تاریخ

سید طه رسولی

خاطره بازی کردن دو بازی ماجرایی دراکولا از ذهن هیچ بازی کننده ای پاک نمی شود. با اینکه بازی (دراکولا:ریشه ها) یک بازی ماجرایی خوب و لذت بخش بود،اما نتوانست جای بازی های قبلی را بگیرد.

چشم امیدمان به استودیوی خئوپس و دراکولای آنها بود که دراکولا 3 نام گرفته بودو تاکید می کرد که ادامه ای بر همان دو شماره قبلی است.

اول از همه باید به طرفداران بازی های ماجرایی و معمایی اخطار کنم که دراکولا 3 بسیار مشکل است.حساب آن را با حساب هر بازی ماجرایی معمایی دیگری که تا به حال دیده اید جدا کنید.

اگر فکر می کردید عناوین سری میست سخت هستند،باید حتماً در عقیده تان تجدید نظر کنید.معماهای دراکولا 3 آنچنان مشکل هستند که وسط کار به درک و هوش خودتان و یا منطق سازنده ها شک می کنید.

بهتر است یک راست به سراغ روند بازی برویم.سبک دراکولا 3 پانورامای واقعیت مجازی (به عبارتی درست مشابه دو بازی دراکولای قدیمی)است.منتظر ظاهر شدن معما در هر گوشه و کناری باشید.

اگر سابقه دیگر بازی های استودیوی خئوپس (مانند سفر به ماه)را داشته باشید حتماً می دانید صفحه کوله پشتی در بازی های این استودیوتمامی ندارد و به تعداد موهای سرتان آیتم جمع می کنید.خواندن فایل های طولانی و پیچیده هم از دیگر خصوصیات بازی های ماجرایی خئوپسی هستند.از نظر کیفیت طراحی بازی و معماها،دراکولا 3 در بین همه بازی های این سبک بی نظیر است.

گروه سازنده در همه زمینه ها تحقیق مفصل و کاملی انجام داده اند.به طوری که در طول بازی به اشارات تاریخی و مذهبی بسیار زیادی برمی خورید که همه مستند هستند.

همچنین بازی چند بخش علمی جالب دارد که در آن از روش های مرسوم برای نشانه گذاری و تشخیص گروه خونی و بیماری های مربوط به خون استفاده می شود. همه اتفاقات در دراکولا 3 حساب شده اند و در پایان کار سازنده ها با قرار دادن معمای هفت ستون، از بازی کننده این انتظار را دارند که رابطه بین معماها، اتفاق ها و داستان را کاملاً پیدا کند.

معماهایی از قبیل پیدا کردن نوع بیماری خونی نمونه های مختلف، کشف رمزنامه های یانوس یا پیدا کردن کتاب های گمشده در کتابخانه بسیار طولانی هستند و در میانه راه هیچ چیزی وجود ندارد که به شما بگوید آیا راه را درست آمده اید یاخیر؟

این مشکل در بسیاری از بخش های بازی خودش را نشان می دهد.یکی دیگر از خصوصیت منفی معماهای دراکولا3، تکرار شدن آنهاست. نیمی از رمزها و آزمایش ها را باید دوباره تکرار کنید، اما بار دوم همه چیز سخت تر و پیچیده تر می شود.

نقد بازی دراکولا 3

تمام کردن دراکولا 3 بدون راهنما،یک پروژه دراز مدت است که به سرانجام رسانیدن آن تنها از نوابغ و نخبگان برمی آید.احتمالاً سازنده ها در هنگام طراحی معماها،میانگین ضریب هوشی مخاطبین را بالای 140 فرض کرده بوده اند.

دراکولا 3 داستان بسیار خوبی هم دارد.برخلاف دراکولا :ریشه ها،این بار شخصیت بسیار جا افتاده و قابل قبول هستند. داستان بسیار جذاب و پرکشش است و پیچ و خم هایش را به هیچ وجه نمی توانید ازقبل پیش بینی کنید.

نقش اول داستان پدر آرنو است که از طرف واتیکان برای بررسی قدیسه بودن مارتا،یک پزشک تازه مرحوم شده،به روستایی در ترانسیلوانیا فرستاده می شود.داستان در ماه های پس از اتمام جنگ حهانی اول رخ می دهد،زمانی که دیگر کسی به خرافه هایی نظیر خون آشام ها اعتقاد ندارد.

اما پدر آرنو در می یابد که مارتا در زمان زنده بودنش در مورد یک بیماری خونی ناشناخته تحقیق می کرده که احتمالاً به خون آشام ها مربوط می شود. از نظر گرافیکی هم دراکولا 3 نمره قبولی می گیرد.

با اینکه سبک گرافیکی پانوراماست، اما پانوراماهای جدید دیگر ثابت و بی جان نیستند. چیزهای مختلفی در صفحه تکان می خورند و انیمیشن بسیار مناسبی برای کاراکترها طراحی شده است .

تعداد دموهای سه بعدی رندر شده هم کم نیست و از این لحاظ طرفداران بازی های قدیمی دراکولا را کاملاً راضی می کند.تابلوهای نقاشی،اسناد قدیمی و وسایل بسیار زیبا طراحی شده اند و استیل گرافیکی خاصی به بازی داده اند.

با این که در طول بازی هیچ خون آشام یا دراکولا یا وجود ترسناک دیگرینمی بینید،اما چرخیدن در لوکیشن های متروک و خواندن متون قدیمی لاتین با تصاویر عجیب و غریبشان بعضی وقت ها تنتان را می لرزاند.

دراکولا 3 بازی خوبی است. فقط به این شرط که حوصله کار کشیدن از همه بخش های مغزتان را داشته باشید.اگر هم برای حل یکی از معماها به یک راهنما مراجعه کردید، مطمئن باشید که تا آخر بازی بدون آن راهنما به جایی نخواهید رسید.

برای اجرای دراکولا 3 احتیاجی به یک pc پیشرفته نیست.کارت های گرافیکی 256 مگابایتی جوابگو هستند.

پاسخی بدهید