نقد فیلم هدیه (2000) The Gift

فیلم هدیه یا موهبت که به نظر من دومی ترجمه بهتری است، فیلمی جالب در مورد توانایی های ذاتی یک زن به نام آنابل است. او می تواند روشن بینی داشته باشد و از وقایع پنهان باخبر شود. نوعی غیبگویی ذاتی.

مردم برای حل شدن مشکلاتشان به نزد آنابل میروند و هدایایی هم به او میدهند تا گذران زندگی کند. در میان مردم شخصی با بازی کیانو ریوز وجود دارد که مذهبی است و آن زن را جادوگر میداند و با او دشمنی میکند. کیانو در اینجا نقش منفی را بازی کرده است و فیلم مدتی پس از ماتریکس 1 فیلمبرداری شده است. در واقع مدت کوتاهی بعد از نقش نئو، در اینجا یک شخصیت منفی که زنان را کتک میزد را بازی کرده است.

یک دختر که در شرف ازدواج است به تازگی به طرز بی رحمانه ای به قتل رسیده است و پلیس برای یافتن قاتل تصمیم میگیرد که از آنابل کمک بگیرد. ماجرای فیلم کمی شبیه سیلویا براون در واقعیت است.

بازیگران فیلم همگی نقش خود را به خوبی بازی کرده اند و فیلمنامه نیز بسیار خوب است. اگر بخواهم ایرادی از فیلم بگیرم به نظرم استفاده زن از کارت های زنر، چندان منطقی نیست. توانایی او ذاتی است و با قرار گرفتن در جایی یا لمس لباس و غیره می تواند نوعی سایکومتری انجام بدهد. بنابراین چه نیازی به چیدن کارتهاست؟

البته می توان گفت که ترتیب کارتها و شکلی که پیش می آید به نوعی خوب یا بد بودن و برخی نشانه های راهنما برای اوست.

ایراد دیگر فیلم، به نظرم نحوه به قتل رسیدن مقتول است که اصلا با قاتل که به نظر فرد موجهی است جور در نمی آید و فیلم هم توضیح نمیدهد که چرا او اینگونه آن دختر را به قتل رسانده است. چون این مدل قتل توسط قاتلان زنجیره ای روانی یا کسانی که در فرقه های شیطانی هستند انجام میشود و با دلیلی که قاتل در انتهای فیلم برای توجیه قتل دختر می آورد جور در نمی آید.

با این حال در کل فیلم The Gift فیلم خوبی است و ارزش یک بار تماشا را دارد. با اینکه این فیلم قدیمی است اما برای کسانی که به ژانر ماوراالطبیعی علاقه دارند، می تواند پیشنهاد خوبی باشد.

امتیاز فیلم 6.7 از 10 در IMDb است و به فارسی هم دوبله شده است.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x