نقد فیلم Free Guy مرد آزاد

فیلم های مرتبط با دنیای گیم و متاورس قبلا هم ساخته شده بودند مانند فیلم گیمر . این بار نیز فیلم جدیدی به نام Free Guy در ژانر اکشن در سال 2021 منتشر شده است.

داستان فیلم درمورد یک دنیای مجازی و بازی ویدیویی جهان باز است که عده زیادی وارد آن شده و همانند بازی GTA مشغول بازی میشوند.

یکی از شخصیت‌های NPC یا همان کاراکترهای غیرقابل بازی که توسط بازیکنان قابل کنترل نیستند و برای معنادارتر شدن جهان بازی کدنویسی شده اند، دارای آگاهی شده و هوش مصنوعی‌اش ارتقاء پیدا میکند. در نتیجه دست از رفتارهای تکراری که برایش برنامه ریزی شده است کشیده و تصمیم میگیرد از آنجا فرار کند.

این فیلم به فیلم ترومن شو با بازی جیم کری هم شباهت هایی دارد ولی تفاوت اصلی که سناریوی این فیلم با دیگر فیلم‌های شبیه خود دارد موضوع قهرمان بودنِ هوش مصنوعی هست.

کسی که در دنیای گیم آگاهی پیدا میکند و میخواهد خودش را آزاد کند یک هوش مصنوعی است.

قبلا نیز در فیلم طبقه 13 شاهد چنین سناریویی بودیم با این تفاوت که آن فیلم بسیار دارک‌تر بود اما فیلم مرد آزاد یک فیلم اکشن شاد و طنزگونه است و برای مخاطبین با سنین پایین تر ساخته شده است.

شخصیت اصلی فیلم که Guy نام دارد، عاشق یکی از بازیکن‌ها هم میشود و در واقع این عشق است که باعث میشود او از دنیای NPCها فاصله بگیرد، چیزی که قبلا در سریال وست ورلد هم شاهد آن بودیم.

نکات دیگر فیلم Free Guy :

در فیلم اشاره هایی به ویدیوگیم‌های دیگر مانند جی تی ای و پورتال هم میشود. همچنین به فیلم‌های مختلفی مانند کاپیتان امریکا و جنگ ستارگان.

از بسیاری جهات فیلم Free Guy برای گیمرها ساخته شده است و حتی یوتیوبرهایی که این روزها مشغول انجام بازی‌های ویدیویی هستند را نشان میدهد.

بنابراین فری گای برای کسانی که با دنیای بازی‌های ویدیویی غریبه هستند به هیچ وجه آن جذابیتی که برای گیمرها خلق می‌کند را ندارد. احتمالا بسیاری از گیمرها بعد از دیدن این فیلم آرزو میکنند که ای کاش چنین بازی واقعا بود.

اگر به فیلم های اکشن علاقه دارید و انتظار داستان پیچیده و رازآلودی را ندارید این فیلم کاملا شما را راضی نگه میدارد.

تنها ایرادی که به نظر من میتوان به آن گرفت صحنه های اکشن اغراق شده هستند. البته با توجه به اینکه این صحنه‌ها داخل گیم رخ میدهند، میتوان از غیرواقعی بودن و غیرمنطقی بودن آنها چشم پوشی کرد.

امتیاز IMDb این فیلم 7.2 است و بازیگران اصلی آن: رایان رینولدز و جودی کومر هستند.

این فیلم به زبان فارسی هم دوبله شده است.

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x