نقره چیست؟

معدن داری نقره از قدیم معمول بوده است. در اروپا، پادشاهان به عنوان منبع ثروت خود به آن متکی بودند. در واقع، وقتی معادن نقره ی اسپانیایی ها شروع به کم شدن کرد، پادشاه اسپانیا، خوشحال بود که کشف آمریکا باعث دسترسی او به معادن نقره مکزیکو و پرو گردید. معادن نقره کشور پرو سالیانه معادل چهار میلیون دلار به مدت 250 سال برای پادشاه اسپانیا کسب ثروت نمود.

هنگام هجوم اروپاییان برای طلا در کالیفرنیا، آنان به خاک سیاه که به قطعات طلای آنها می چسبید نفرین می کردند. اما بر حسب تصادف دریافتند که آن خاک سیاه فلز نقره بوده است.

نقره یکی از پراکنده ترین فلزات می باشد، گاهی اوقات در قطعات جامد پیدا می شود و از جمله یک تکه نقره جامد پیدا شد که وزن آن سه چهارم تن بود! ولی معمولا” نقره در سنگهای معدنی پیدا می شود که بایستی آن را جدا نمود.

در این سنگ معدن، نقره معمولا” به صورت ترکیب با گوگرد یا سولفیدهای دیگر یافت می شود، که عمده ی آن مس، سرب یا ارسنیک است.

در آمریکا، نقره غالبا” مخلوط با سرب دیده می شود. در واقع، نقره با ترکیبات زیادی وجود دارد که روش های مختلفی برای جدا کردن آن از عناصر دیگر به کار می رود.

امروزه، دنیا تقریبا” سیصد میلیون اونس نقره خالص در سال تولید دارد. مکزیکو، آمریکا و کانادا ممالک تولید کننده ی نقره می باشند.

نقره فلزیست که در حالت خالص خیلی نرم است و به این جهت آن را با عناصر دیگر ترکیب می نمایند. مسکوک نقره، به عنوان مثال، شامل نود درصد نقره و ده درصد مس است. نقره استرلینگ که از آن جواهرات و ظروف نقره گرانبها می سازند شامل 5/92 نقره و 5/7 درصد مس می باشد. نام استرلینگ تاریخچه عجیبی دارد. این اسم از یک خانواده آلمان شمالی به نام استرلینگ گرفته شده است. استرلینگ ها بازرگانان درستکاری بودند که به واسطه امانت فوق العاده آنها جان پادشاه انگلستان مأموریت سکه زدن پول انگلستان را در سال 1215 به آنها واگذار کرد.

نقره ی خالص در هوای آزاد تیره و کدر نمی شود، وقتی سیاه شد، علامت آن است که در هوا گوگرد وجود دارد، که از دود شهرها، یا نفت چاهها پیدا می شود. بعد از طلا، نقره آسانترین فلزی است برای کار کردن با آن. یک اونس نقره را می توان تبدیل به سیمی کرد که بیش از 30 مایل طول داشته باشد! نقره در عین حال، بهترین هادی شناخته شده برای الکتریسیته و حرارت می باشد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 7

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x