هوا از چه چیزی ساخته شده است؟

 اصولا” هوا چیست؟ به یک تعریف ساده همان چیزی است که هوا یا اتمسفر همه وقت شبیه آنست. مهم نیست که هوا سرد، خنک، گرم، داغ، آرام، نسیم وار، بادی، خشک، مرطوب یا بارانی باشد. در هر حال می تواند ترکیبی از مقداری حرارت، رطوبت و حرکت باشد. هوا ساعت به ساعت، روز به روز، فصل به فصل و حتی سال به سال تغییر می کند.

تغییرات روزانه بوسیله طوفانها و هوای ناپایداری که بر بالای سطح زمین حرکت می کند، پدید می آید. تغییرات و دگرگونی های فصلی به علت گردش زمین به دور خورشید بوجود می آید. ولی علت تغییرات سال به سال هوا هنوز شناخته نشده و معلوم نیست.

مهمترین علت دگرگونی هوا همانا گرم و سرد شدن هوای (جو) است که گرما، باد و همچنین طریق ظاهر شدن بخار آب را در اتمسفر باعث می شود.

رطوبت که به صورت بخار آب در هوا می باشد با درجه حرارت ترکیب گردیده، شرایط مختلف آب و هوا را سبب می گردد. ابرها خود نوعی از شرایط تغییر در آب و هوا هستند که هنگام انقباض بخار آب در بالای زمین تشکیل می شوند.

وقتی که قطرات کوچک ابر بزرگتر و خیلی سنگین گردیده و دیگر نگه داری آنها بوسیله جریان هوا ممکن نباشد، به زمین می ریزند. اگر قطرات باران از لایه یا طبقه ای از هوا یا جو که درجه حرارت آن پایین تر از درجه انجماد باشد، فرو ریزند قطرات منجمد شده و هوا برفی می گردد.

یکی از راههایی که هر مسئول پیش بینی کننده هوا، هوا را مورد بررسی و مطالعه قرار می دهد، نگاه کردن به جبهه هایی است که وجود دارند. «جبهه» عبارت است از خطوط مرزی بین هوای سرد که از شمال به طرف جنوب و هوای گرم که از مناطق حاره حرکت می کند. بیشتر طوفانهای شدید که باران، برف و سایر شرایط نامساعد جوی را پدید می آورند از بعضی جهات به این جبهه ها بستگی دارند.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 1

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x