چند نوع سیب وجود دارد؟

سیب دارای انواع مختلفی است به نحوی که سلیقه هر کس را راضی سازد. تنها در کشور انگلستان بیش از 2000 نوع سیب ثبت گردیده است و چنانچه تمام جهان را در نظر بگیریم احتمالا” هزاران نوع دیگر سیب وجود دارد.

می دانیم اولین میوه ای که بوسیله ی بشر پرورش داده شد سیب بود. شاید در اصل سیب در جنوب خاوری اروپا و جنوب باختری آسیا پرورش داده شده و به وسیله ساکنین بسیار قدیمی این سرزمین ها مصرف شده است. بیش از 2000 سال قبل انواع مختلف سیب در اروپا روئیده می شد و در روم قدیم نیز مردم از هفت نوع مختلف آن استفاده می کردند.

چگونه این تنوع در انواع سیب بدست آمده؟

پیوسته طریقه های جدیدی از طرف پرورش دهندگان سیب آزمایش و انجام می شود. مثلا” هنگامی که از جوانه یا شاخه کوچکی از هر نوع سیبی، به نوع جوانتر دیگری پیوند می زنید، درخت سیب پیوندی بعدی از همان سیب محصول خواهد داد. بنابراین کسانیکه باغچه نهال یا قلمستان دارند همیشه با عمل پیوند و مصرف کود، در ازدیاد درختهای پیوندی کوشش می نمایند.

تا قرن هفدهم دو نوع اصلی سیب در انگلستان پرورش داده می شد. در قرن چهاردهم میلادی پیوند سیب مرغوبی که معروف به سیب دسر بود از فرانسه به انگلستان وارد شد. پوست این سیب قرمز بوده، ولی در سال 1830 میلادی شخصی به نام کاکس سیب مشهوری تولید کرد.

نوع سیب معروف دیگری در سال 1873 میلادی به وسیله شخصی دیگر عرضه شد. حتی امروزه با وجود اینکه 2000 نوع سیب مختلف در کشور انگلستان به ثبت رسیده ولی از نظر تجارتی، تنها 20 نوع از آن را پرورش می دهند.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 1

مطالب مشابه از ذهن آموز:
پاسخی بدهید