کلرین چیست؟

کلرین خالص نوعی گاز می باشد. یکی از کشنده ترین گازهای سمی و همچنین یکی از مفیدترین آنها! در طبیعت، کلرین در قسمتی از اجسام مرکب مثل نمک طعام (کلرید سدیم) یافت می شود.

کلرین خالص را اول دفعه یک شیمی دان سوئدی به نام کارل شیل در سال 1774 تهیه کرد. امروزه خیلی ارزان آن را تهیه می نمایند. و این کار با عبور جریان الکتریسیته از محلول نمک معمولی صورت می گیرد. اولین گاز سمی که در هنگام جنگ جهانی اول به کار رفت تقریبا” کلرین خالص بود.

آلمان ها آن را در بیست و دوم آوریل 1915 به کار بردند. پس از آن، هم آلمان ها و هم دول متحد انواع مختلف گاز را استعمال کردند، که تمام از ترکیبات کلرین بودند. در جنگ جهانی دوم، دول متحد و دشمنان آنها دارای انبارهای بزرگی مملو از گاز کلرین و سایر گازها بودند ولی از آن استفاده نکردند. با وجود اینکه کلرین می تواند چنین سمی و خطرناک باشد، یکی از مفیدترین سلاح بشر برای سلامتی می باشد. کلرین میکروبها را از بین می برد و قسمتی از داروهای ضدعفونی و میکروب کش را تشکیل می دهد. اغلب سیستم تصفیه آب شهرها از کلرین برای کشتن هر نوع باکتری استفاده به عمل می آورند. فقط در حدود چهار یا پنج قسمت از کلرین مایع در یک میلیون قسمت آب به کار می رود. این مقدار برای انسان مضر نیست، گو اینکه گاهی اوقات آب مزه کلر را به خود می گیرد.

کلرین را می شود با تحت فشار قرار دادن یا سرد کردن آن تبدیل به مایع نمود. در حالت مایع بودن، آن را در استوانه های آهنی یا تانکرهای مخصوصی که برای این کار ساخته شده است حمل می نمایند.

کلرین را برای سفید کردن و همچنین تهیه گردهای سفید کننده به کار می برند. در مواقع عادی، بزرگترین مورد استفاده آن در سفید ساختن کاغذهای تهیه شده می باشد. آن را در رنگسازی هم به کار می برند. ترکیبی از آن با اکسیژن و پتاسیم در آتش بازی و انواع مخصوصی از کبریت ها به کار می رود.

یک نوع خشک شوی غیر انفجاری که معروف به تتراکلرید دوکربن می باشد، ترکیب دیگری از کلرین است. آن را در انواع وسایل اطفاء حریق به کار می برند. و خود کلرین قسمت مهمی از مواد ضد عفونی کننده را تشکیل می دهد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 7

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x