کوه ها چگونه به وجود آمده اند؟

تغییرات به خصوصی در سطح زمین کوهها را بوجود آورده است و آنها دائما” منهدم گشته و تغییر پیدا کرده اند. خرده سنگها، به واسطه یخ زدگی سنگها از آنها جدا می شوند، خاک و ذرات سنگی توسط آب باران و آب رودخانه ها حمل می شود. در موقع خود، حتی مرتفع ترین کوهها تبدیل به تپه های غلطان یا دشت می گردد.

زمین شناسان، کوهها را به چهار طبقه تقسیم می کنند، که بستگی به نوع بوجود آمدن آن کوهها دارد. بهرحال، تمام کوهها نتیجه تغییرات خشنی در سطح زمین می باشد، که اغلب در میلیون ها سال قبل صورت گرفته است. کوههای حلقه ای از طبقات سنگی تشکیل شده اند، که به واسطه فشار زیاد فشرده شده و به صورت خم یا حلقه بزرگی درآمده اند.

در نقاط بسیاری از اینگونه کوهها، می توان طبقات سنگی را به صورت حلقه هایی بالا و پایین به صورت قوسی و فرورفتگی مشاهده نمود، که بر اثر فشردگی و فشار سطح زمین بوجود آمده است. کوههای آپالاش و کوههای آلپ اروپا، نمونه هایی از چنین کوهها هستند. در کوههای گنبدی، طبقات سنگی در اثر فشار تبدیل به گنبد تاول مانندی شده اند.

در خیلی از حالات، توده های مذاب، با فشار زیادی از زیر سطح زمین راه می افتند و این لایه های سنگی را بالا می آورند. تپه های سیاه یا بلاک هیلز در داکوتای جنوبی در امریکا، نمونه هایی از کوههای گنبدی هستند. کوههای قطعه ای در نتیجه ی شکستگی ها، یا نواقصی، در پوسته خاک بوجود می آیند.

در زمانهای گذشته قسمت عظیمی از سطح زمین مثل یک قطعه سنگ بزرگ بالا زده و برجسته شده است، سلسله کوههای سیرانوادا در کالیفرنیا قطعه ایست که 400 مایل طول و 80 مایل پهنای آن می باشد.

کوههای آتشفشان از توده های آتشفشان، خاکستر و اخگرهای سوزان که از داخل زمین خارج می شود، تشکیل شده است.

کوه معمولی آتشفشان، مخروطی شکل با سوراخ بزرگیست که در بالای آن قرار دارد. در میان کوههای آتشفشان مشهور مونت رینر، شاستا و هود در امریکا، فوجیاما در ژاپن و کوه وزوو در ایتالیا را می توان نام برد. بسیاری از سلسله کوهها به ترتیبی که در بالا ذکر شد تشکیل شده اند. در راکیز کوههایی هستند که از نوع حلقه ای، گنبدی و حتی گدازه های آتشفشانی تشکیل یافته اند.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 7

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x