گاز چیست؟

قرنها قبل، در مکانی که در یونان به نام دلفی نامیده می شد، چوپانی کشف کرد که چیزی از زمین برمی خیزد که گوسفندانش را وادار به کارهای غریبی می کند و سبب می شود که مردم سبک سر شده و دست به عملیات عجیبی بزنند. یونانی ها تصور می کردند که این روح خداوند است و در آن قسمت معبدی درست کردند ولی این روح، گاز طبیعی بود.

امروزه، سه نوع مهم گاز وجود دارد: گاز طبیعی، گاز زغال و گاز آب. میدانهای گاز طبیعی در بسیاری از قسمتهای دنیا وجود دارد. گاز در زیر این سرزمین ها بر اثر تغییر شکل پوسته زمین جمع گشته است. لوله های طولانی این گاز را که تحت فشار قرار گرفته به شهرهای دوردست می رساند، تا در آنجا در صنایع آهن و فولاد و همچنین در تولید نیروی برق به کار رود.

گاز زغال از ذرات ریز زغال سنگ که در کوره های بزرگ بدون هوا حرارت داده می شود، بدست می آید. وقتی حرارت کوره ها به درجه معینی رسید، زغال به صورت خمیر درآمده و از خود، گازی متصاعد می نماید که توسط لوله به خارج منتقل می گردد.

گاز را در محفظه های بزرگی که مقداری از مواد زائد آن خارج گشته است، جمع می نمایند. سپس از درون لوله هایی که با آب خنک شده اند عبور کرده به صافی هایی می رسد که سایر ناخالصی های آن گرفته می شود. در آخر کار گاز زغال خالص از درون اندازه گیر بزرگی عبور می نماید که آن را اندازه می گیرند. از همین جا به انبارهایی می رسد که به وسیله ی لوله به خانه ها و کارخانه هایی که گاز بایستی در آنجا مورد استفاده قرار گیرد هدایت می شود.

قیر سیاه رنگ و ضخیم که از گاز گرفته می شود، حاوی محصولات پرارزشی می باشد که آنها را جدا کرده و تبدیل به عطرها، رنگها، داروها و روغن های مختلف می نماید. ماده ای که در کوره گاز باقی می ماند به اسم کک نامیده می شود. البته امروزه بکار بردن گاز به منظور روشنایی تقریبا” از بین رفته است. بیشتر از 80 درصد گازی که امروزه ساخته می شود برای تولید حرارت لازم در آشپزخانه ها و کارخانه ها مصرف می شود. گاز سوخت تمیز است که خیلی مورد پسند مصرف کننده می باشد. کنترل آن آسان می باشد، خرج انبارداری ندارد و پولی صرف دفع خاکستر آن نمی گردد.

امروزه، قهوه را بو می دهند، غذا را می پزند و نان و کیک و سایر پختنی ها را با اجاق های گازی درست می کنند. حتی یخچال ها با گاز کار می کنند. در لباسشویی های امروزی، اغلب بخار مورد لزوم با گاز تولید می شود. مورد استعمال گاز برای سوخت یکی از راههایی است که شهرها را پاک و بدون دود می سازد.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 7

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x