گردباد دریایی چیست؟

گردباد دریایی و گردباد شنی خیلی شبیه به هم هستند. در حقیقت، این گردباد به جای خشکی در دریا اتفاق می افتد. اجازه دهید اول ببینیم گردباد چیست. گردباد در واقع طوفان دواری است و شروع آن مانند یک ابر قیفی شکل سیاه رنگ در یک ناحیه ی وسیع طوفانی است.

ابر قیفی شکل به علت تراکم رطوبت درون هوای سردیست که توسعه می یابد و به طرف بالا حرکت می نماید. گردباد ممکن است که در جهت عقربه ی ساعت یا برخلاف آن گردش کند. عرض یک گردباد (قسمتی که با زمین تماس دارد) بطور متوسط در حدود 300 تا 400 یارد و مسیر آن معمولا” کوتاه و در حدود 50 مایل می باشد.

بعضی عقیده دارند که درون گردباد سرعت بادهای گردنده از 100 تا 500 مایل در ساعت می رسد! در محلی که گردباد زمین را لمس می کند، خسارات بزرگی به بار می آورد. ساختمانها با خاک یکسان یا قطعه قطعه می شوند، یا حتی ممکن است صدها متر حرکت نمایند.

گردباد در هر فصلی ممکن است روی دهد، گرچه در بهار و تابستان تعدادشان پنج برابر بیشتر است. گردباد ممکن است در روز خیلی بیشتر از شب روی دهد. در بعضی موارد، گردباد دریایی ممکن است فقط گردبادی باشد که روی خشکی تشکیل یافته و به طرف دریا حرکت نموده است. ولی معمولی ترین نوع آن در مناطق استوایی و یا دریایی که در فواصل متوسط از استوا واقع شده اند و در دریاچه ها در فصول گرم رواج دارد. گردباد دریایی درست از روی آب شروع می شود، ابر قیفی شکل از ابرهای متراکم تشکیل می شود.

قسمت پایینی ابر قیفی، در حالی که به سطح آب نزدیک می شود ابتدا آن را منقلب می کند یا بهم می زند و سطح دریا را ابری از پخش شدن ذرات آب فرا می گیرد. ابر قیفی در مرکز این پدیده فرو می رود، سپس یک حلقه ی فواره مانند از آب را بالا می آورد. اما آبی که قسمت اعظم این حلقه را تشکیل می دهد همیشه تازه است و نشان می دهد که بیشتر آن از آب باران درست شده است.

منبع: کتاب به من بگو چرا – جلد 7

مطالب مشابه از ذهن آموز:
خبرنامه
خبرم کن از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه ها
0
خوشتان آمد، کامنت بگذارید!x